MŚ Elity: Niemcy ostatnimi ćwierćfinalistami

17 Maja 2017

W ostatnim dniu fazy grupowej na Mistrzostwach Świata Elity w Hokeju na Lodzie: Szwecja – Słowacja 4:2, Białoruś – Norwegia 4:3,  Rosja – USA 3:5, Czechy – Szwajcaria 1:3, Kanada – Finlandia 5:2, Niemcy – Łotwa 4:3. Słowacy rozpoczęli mecz ze Szwecją od kilku groźnych ataków, niestety nie udało im siępokonać bramkarza trzech Koron. Podobnego problemu nie mieli Szwedzi, którzy objęli prowadzenie w 5. minucie gry po trafieniu Williama Nylander’a. 4 minuty później było już 2:0. W drugiej tercji Słowacja zdobyła bramkę kontaktową, ale Szwedzi natychmiast uciekali. W ostatniej części gry po golu Andrej’a Kudrna’y Słowacy ponownie przegrywali już tylko jedną bramką. W ostatnich 2 minutach wycofali bramkarza, ale szybko stracili czwartą bramkę pozbawiając się szans na remis. Niezwykle emocjonujący okazał się pojedynek Białorusi z Norwegią. Po słabej, bezbramkowej pierwszej tercji, w 6. minucie drugiej części gry Białorusini objęli prowadzenie po golu Yevgeni Lisovets’a, który wykorzystał fatalny błąd bramkarza Wikingów. W 16. minucie Norwegowie wyrównali, ale jeszcze przed drugą przerwą po trafieniu Alexandra Kulakov’a Białoruś ponownie objęła prowadzenie. Norwegia doskonale rozpoczęła trzecią tercję. Już w 2. minucie wyrównał Aleksander Reichtenberg. 2 minuty później po trafieniu Jonas’a Holos’a wygrywali już 3:2. Białorusini nie złożyli jednak broni. Bramki zdobyte przez Ilię Shinkevitch’a i Yevgeni Lisovets’a w 15. i 17. minucie zapewniły im drugie zwycięstwo na turnieju. Na największe pozytywne zaskoczenie mistrzostw wyrosła reprezentacja Szwajcarii, która z każdego meczu wywiozła przynajmniej jeden punkt i ostatecznie zajęła drugie miejsce w grupie B. W meczu z pewnymi awansu do ćwierćfinałów Czechami, Helweci wyszli na prowadzenie po golu zdobytym już w 2. minucie spotkania. W połowie drugiej tercji było już 2:0. Jedyną bramkę dla Czech zdobył w 14. minucie drugiej części gry Roman Cervenka. Wynik meczu, na 8 minut przed końcem ustalił Damien Brunner. W meczu bez stawki Kanada pewnie pokonała Finlandię. Już po pierwszych 20 minutach Klonowe Liście prowadzili 3:1. Finowie przez 20 minut grali w osłabieniu i nigdy poważnie nie zagrozili obrońcom tytułu. Stawką meczu USA z Rosją było pierwsze miejsce w grupie A. Już w pierwszej tercji Rosjanie aż pięciokrotnie lądowali na ławce kar. Żadnej z tych szans nie wykorzystali jednak Amerykanie. Za to Rosja objęła prowadzenie po golu Nikity Guseva. W fantastycznej drugiej tercji Amerykanie wyrównali już w 1. minucie wykorzystując Power-Play. Do końca tej części gry Rosjanie jeszcze dwukrotnie obejmowali prowadzenie, a reprezentacja USA doprowadzała do remisu. Przed ostatnią tercją było 3:3 – wynik, który dawał pierwsze miejsce w grupie Rosjanom. Zdeterminowani Amerykanie atakowali coraz odważniej. W 13. minucie gola na 4:3 dla USA zdobył Anders Lee. Na półtorej minuty przed końcem Rosja wycofała bramkarza, a wynik meczu trafieniem do pustej bramki ustalił Andrew Copp. Najwięcej emocji było w pojedynku Niemców z Łotyszami. Zwycięzca tego meczu gwarantował sobie awans do ćwierćfinału. Przegrany wracał do domu. Po wyrównanej pierwszej tercji, w drugiej zanosiło się na zwycięstwo gospodarzy, którzy po golach Davida Wolf’a i Dennisa Seidenberga objęli komfortowe prowadzenie. Tymczasem na półtorej minuty przed drugą przerwą Gunars Skvorcovs zdobył bramkę kontaktową. Po 8 minutach gry w trzeciej tercji Łotysze doprowadzili do wyrównania, a na 4 minuty przed końcową syreną wykorzystali Power-Play i wyszli na prowadzenie po trafieniu Andrisa Dzerins’a. Niemcy natychmiast wycofali bramkarza i dzięki przewadze dwóch zawodników – na ławkę kar trafił jeden z Łotyszy – wyrównali na 33 sekundy przed końcem meczu. Po bezbramkowej dogrywce, o awansie Niemców przesądziło trafienie Fredrika Tiffels’aw rzutach karnych. Grupę A niespodziewanie wygrali Amerykanie przed faworyzowaną Rosją, Szwecją i Niemcami. W grupie B triumfowali Kanadyjczycy wyprzedzając Szwajcarię, Czechy i Finlandię. Teraz na mistrzostwach świata dzień przerwy. W czwartek, w meczach ćwierćfinałowych zmierzą się: USA – Finlandia, Rosja – Czechy, Szwecja – Szwajcaria, Kanada – Niemcy. Z hokejową Elitą żegnają się Włochy i Słowenia.