MŚ : Fajdek i Nowicki w finale rzutu młotem

09 Sierpnia 2017

Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki awansowali do finału rzutu młotem na rozgrywanych w Londynie lekkoatletycznych mistrzostwach świata. Polacy oddali najlepsze rzuty w swoich grupach kwalifikacyjnych. Broniący tytułu z Pekinu i Moskwy Fajdek uzyskał w drugiej próbie 76 m 82 cm, a Nowicki - brązowy medalista igrzysk w Rio de Janeiro - w pierwszej próbie posłał młot na odległośc 76 m i 85 cm. W środę przy ciągle padającym deszczu odbyły się trzy finały. Sensacyjnie zakończyła się rywalizacja o medale w biegu mężczyzn na 400 m przez płotki. Zwyciężył 21-letni Norweg Karsten Warholm (48,35 sek.), przed Turkiem Yasmanim Copello (48,49 sek.) i Amerykaninem Kerronem Clementem (48,52 sek.). Mistrzynią świata w pchnięciu kulą została Lijiao Gogn (19 m 94 cm). Drugie miejsce zajęła Węgierka Anita Marton (19 m 49 cm), a trzecie Amerykanka Michelle Carter (19 m 14 cm). Bieg na 400 m kobiet wygrała Amerykanka Phyllis Francis (49,92 sek.), przed Salwą Eid Naser z Bahrajnu (50,06 sek.) i swoją rodaczką Allyson Felix (50,08 sek.). Do finału 200 m mężczyzn awansowali m.in. Amerykanin Isiah Young, Wayde van Niekerk z RPA i Isaac Makwala z Botswany. Ten ostatni przed biegiem półfinałowym musiał samotnie pobiec w kwalifikacjach. Kwalifikacje w tej konkurencji odbyły sie dwa dni temu, ale Makwala nie wystąpił w nich, tak jak i we wtorkowym finale biegu na 400 m po tym, gdy stwierdzono u niego zatrucie żołądkowe. Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) nie dopuściło go, podobnie jak kilku innych sportowców do rywalizacji. Dziś IAAF poinformowało, że kwarantanna minęła i Makwala będzie mógł pobiec na 200 m. Warunkiem występu w wieczornym półfinale było osiągnięcie przez Botswańczyka wyniku 20,53 sekundy lub lepszego w biegu kwalifikacyjnym. Samotnie pokonał ten dystans w 20,20 sekundy.