Co? Gdzie? Kiedy?

 • MARYLA RODOWICZ W CHICAGO!
 • DYKTANDO 2017 W CHICAGO

  Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce zaprasza serdecznie na VIII, polonijną edycję, wielkiego, ogólnopolskiego konkursu ortograficznego DYKTANDO 2017, Chicago, które odbędzie się w niedzielę 29 października, 2017 o godzinie 1:30 po południu w Polish National Alliance przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago. W sprawdzianie może wziąć udział każdy, kto ma ochotę zmierzyć się  z zawiłościami polskiej ortografii. Proszę pamiętać o tym, że nie będzie to stresujący test, ale zabawa, w której każdy będzie mógł sprawdzić swoje językowe umiejętności i być może zdobyć zaszczytny tytuł "Polonijnego Mistrza Ortografii"(oraz wysoką nagrodę pieniężną). Dyktando jest anonimowe, zakodowane prace nie będą oceniane lecz wyłonione zostaną te, z najmniejszą liczbą błędów, lub bezbłędne. Mamy nadzieję, że udział w dyktandzie zachęci i zmobilizuje Państwa do bliższego przyjrzenia się współczesnej polszczyźnie i zwrócenia uwagi na poprawność językową. Po napisaniu dyktanda, w oczekiwaniu na wyniki konkursu, będzie można porozmawiać o zawiłościach poprawnej polszczyzny z sekretarzem Rady Języka Polskiego, autorką tekstu dyktanda, prof.Katarzyną Kłosińską, wziąć udział w interesującym językowym quizie (z nagrodami!) i napić się pysznej herbatki w miłym towarzystwie tych wszystkich, dla których język polski jest bliski sercu. Zgłoszenia prosimy kierować na e-mail :dyktandochicago@gmail.com do 25 października 2017 roku.

 • PARAFIA ŚW. KONSTANCJI ZAPRASZA NA WYCIECZKĘ DO INDII

  Ks. Tadeusz Dzieszko, proboszcz parafii św. Konstancji zaprasza na pielgrzymkę-wycieczkę do Indii, w dniach od 22-go stycznia do 9-go lutego, 2018 roku. Pielgrzymka rozpocznie się modlitwą w największym na świecie Sanktuarium Najświętszego Serca Jezusowego w Delhi, które jest położone na 14 hektarach ziemi. W sprawie programów i rezerwacji prosimy dzwonić do biura parafii świętej Konstancji: 1.773.545-8581 wewnętrzny 0, lub 1.708.932-1102. Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc.

 • PROŚBA O WSPARCIE FINANSOWE DLA SIÓSTR ZAKONNYCH

  Należymy do Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim i od lat posługujemy w parafii św. Williama w Chicago. Dotychczas mieszkałyśmy na plebanii korzystając z gościnności kapłanów. W związku z powiększeniem naszej wspólnoty konieczne jest przeniesienie do większego budynku. Parafia posiada stary konwent, w którym mogłybyśmy zamieszkać, jednak przez wiele lat stał on nieużywany i uległ totalnej ruinie. Koszty remontu przerastają nasze możliwości. Dlatego zwracamy się z serdeczną prośbą do Państwa o wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia. W przyszłości chciałybyśmy w tym budynku stworzyć dzieło pomocy dla potrzebujących w formie dożywiania. Za każdą ofiarę jesteśmy ogromnie wdzięczne i obejmujemy modlitwą wszystkich którzy nas wspierają duchowo i materialnie. Wszelkie ofiary prosimy kierować na adres parafii św. Williama z dopiskiem: “Na remont klasztoru dla sióstr Albertynek". Można także wpłacić darowiznę tutaj: https://www.gofundme.com/albertine-sisters-building-fund. Więcej informacji: 773-540-0356.

 • PORADY STOWARZYSZENIA EMIGRACJI POLSKIEJ

  Stowarzyszenie Emigracji Polskiej informuje, że w każdą pierwszą środę miesiąca w siedzibie organizacji będą udzielane porady i oferowana pomoc w wypełnieniu aplikacji oraz w różnych sprawach dotyczących Departamentu Pracy Stanu Illinois. Stowarzyszenie udziela także porad w zakresie Social Security. Godziny, w których można uzyskać porady to od 4 do maksymalnie 5.45 po południu. Porady są bezpłatne. Adres to: 1135 N. Cleaver Street, sala 312, Chicago, IL 60622 - budynek Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii Świętej Trójcy (Trójcowo), wejście z małego parkingu z tyłu za kościołem.