Andrzej Duda: Skuteczna odbudowa po pandemii wymaga globalnej solidarności

15 czerwca 2021

Jedyna skuteczna strategia odbudowy świata po pandemii, to ta, która przewiduje globalną solidarność; celem musi być uniknięcie nowych podziałów: na lepszych i gorszych, na bogatszych i biedniejszych, zaszczepionych i niezaszczepionych – oświadczył prezydent Andrzej Duda we wtorek w Bratysławie.

 

 

Prezydent bierze udział w inauguracji konferencji GLOBSEC. Tegoroczna 16. edycja forum odbywa się w dniach 15–17 czerwca w formacie hybrydowym; tematem debaty w tym roku jest „środkowoeuropejska droga do odbudowy po pandemii”. Prezydent wyraził satysfakcję, że możliwy jest osobisty udział przywódców w konferencji GLOBSEC w Bratysławie. Podkreślił, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie bezpieczeństwo, które zawdzięczamy ogromnemu wysiłkowi służb medycznych oraz miesiącom wyrzeczeń związanych z licznymi ograniczeniami dotyczącymi pandemii. „Dziś żyjemy nadzieją, że ludzkość weszła na ścieżkę powrotu do normalności, że wraz z pojawieniem się szczepionek, skutecznie zarządzamy tym kryzysem” – powiedział Duda.

Zaznaczył, że „niewiele jest na świecie zjawisk, które miałyby tak bardzo powszechny charakter, jak pandemia SARS-CoV-2”. „Ten niepozorny patogen zaatakował cały świat uderzając nie tylko w zdrowie publiczne, przynosząc śmierć i cierpienie. Ale przede wszystkim zachwiał społecznym poczuciem bezpieczeństwa, zachwiał fundamentami światowej ekonomii. Żadne społeczeństwo i żadna gospodarka nie oparły się kryzysowi” – podkreślił polski prezydent. „W tym kontekście z całą stanowczością i całym przekonaniem chcę podkreślić, że jedyna skuteczna strategia popandemicznej odbudowy świata, w tym naszego regionu Europy Środkowej, to ta, która przewiduje globalną solidarność, zrozumienie, współdziałanie” – oświadczył Duda. Jak zaznaczył, „żaden kraj nie może czuć się bezpieczny, jeśli inne państwa wciąż zmagają się z epidemią i jej skutkami”.

Według prezydenta, odbudowa gospodarek będzie o wiele trudniejsza, jeśli cały globalny organizm gospodarczy nie będzie w pełni zdrowy. „Dlatego solidarność także w dzieleniu się dostępem do szczepionek ma fundamentalne znaczenie” – zaznaczył. Prezydent podkreślił, że przywódcy „dbając o dobro społeczeństw, które reprezentują, muszą wznieść się ponad partykularyzmy i odnaleźć w sobie gotowość do okazania solidarności”. „Celem musi być uniknięcie nowych podziałów: na lepszych i gorszych, na bogatszych i biedniejszych, na zaszczepionych i niezaszczepionych. To jest nasza wspólna walka, która wymaga powrotu do fundamentalnych wartości chrześcijańskich – o których przed chwilą pięknie mówił Jego Świątobliwość papież Franciszek – i humanistycznych” – oświadczył Duda.

PARTNERZY