Antony Blinken nie będzie rozmawiał z szefem chińskiego MSZ

26 czerwca 2021

Sekretarz stanu USA Antony Blinken nie planuje rozmawiać z ministrem spraw zagranicznych Chin Wangiem Ji na marginesie spotkania ministerialnego państw grupy G-20, które w przyszłym tygodniu odbędzie się we Włoszech – potwierdziła Susannah Cooper z amerykańskiego Departamentu Stanu.

 

 

„Nie planujemy spotkania sekretarza Blinkena z chińskim ministrem spraw zagranicznych na posiedzeniu ministerialnym G-20” – powiedziała podczas telekonferencji Cooper. O możliwym zorganizowaniu takiej rozmowy kilka dni temu informował „The Financial Times”. Na początku tego miesiąca doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan mówił, że prezydent USA Joe Biden będzie starał się nawiązać współpracę z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, sugerując możliwe spotkanie dwustronne na marginesie spotkania przywódców państw grupy G-20 w Rzymie pod koniec października.

Ministrowie spraw zagranicznych G-20 spotykają się osobiście po raz pierwszy od 2019 r. Jak pisze agencja AP Blinken podczas spotkania, które we wtorek odbędzie się w Materze na południu Włoch, ma zamiar podkreślić wagę multilateralizmu po tym, jak poprzednia administracja USA, kierowana przez Donalda Trumpa, spotkała się z krytyką jego programu „America First”. Amerykański sekretarz stanu będzie też chciał zwrócić uwagę na wysiłki USA na rzecz kierowania globalną reakcją na pandemię koronawirusa. Blinken będzie również zachęcać inne kraje G-20 do zintensyfikowania wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

PARTNERZY