Biały Dom ogłosił nazwiska pierwszych ambasadorów

16 czerwca 2021

Biały Dom ogłosił nazwiska pierwszych dziewięć nominacji ambasadorskich rządu Joego Bidena, w tym w Izraelu i Meksyku. Misję dyplomatyczną przy NATO obejmie doświadczona ekspertka w sprawach obronnych i relacjach transatlantyckich Julie Smith.

 

Nazwisko przyszłego ambasadora w Warszawie nie zostało jeszcze ogłoszone. Nominowana na stanowisko ambasadora USA przy NATO Julie Smith ma za sobą karierę w ośrodkach eksperckich i stanowiskach w administracji. Odpowiadała w Pentagonie za relacje z Europą i NATO, doradzała Joemu Bidenowi jako wiceprezydentowi, pracowała w ośrodku German Marshall Fund of the United States a od stycznia tego roku była doradczynią sekretarza stanu Antony’ego Blinkena. Podobnie jak w przypadku innych ambasadorów jej nominację musi zatwierdzić Senat.

Według komunikatu Białego Domu, placówkę w Izraelu obejmie wiceprezes banku inwestycyjnego Morgan Stanley Thomas Nides, który wcześniej pracowała w amerykańskiej dyplomacji. Były senator i minister w rządzie Baracka Obamy Ken Salazar zostanie ambasadorem w Mexico City. Przedstawicielem USA w Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego w randze ambasadora zostanie pilot Chesley “Sully” Sullenberger, który w 2009 roku wylądował awaryjnie Airbusem A320 na rzece Hudson. Wśród nominacji ambasadorskich są także placówki w Sri Lance, Gambii, Gwinei, Paragwaju i Kostaryce. Według amerykańskich mediów, głównym kandydatem na szefa placówki dyplomatycznej w Warszawie jest Mark Brzeziński.

PARTNERZY