Bundesliga: Rekord Roberta Lewandowskiego!

22 maja 2021

Robert Lewandowski poprawił rekord Gerda Muellera z rozgrywek 1971/72 w liczbie bramek zdobytych w jednym sezonie Bundesligi. W meczu ostatniej, 34. kolejki niemieckiej ekstraklasy piłkarskiej pewny tytułu mistrzowskiego Bayern Monachium pokonał FC Augsburg 5:2 (4:0), a kapitan reprezentacji Polski ustalił w 90. minucie wynik spotkania. Lewandowski, który rozegrał całe spotkanie, zakończył sezon z dorobkiem 41 ligowych goli, sięgając jednocześnie po szóstą w karierze, a czwartą z rzędu koronę króla strzelców Bundesligi. W drużynie gości od 1. minuty zagrali Rafał Gikiewicz i Robert Gumny. Ostatni ligowy mecz w barwach Borussii Dortmund rozegrał Łukasz Piszczek, który po jedenastu latach odejdzie z zespołu z Signal-Iduna-Park. Drużyna polskiego obrońcy wygrała z Bayerem 04 Leverkusen 3:0 (1:0), a 35-latek grał do 75. minuty. Z najwyższą klasą rozgrywkową pożegnał się Werder. Podopieczni trenera Thomasa Schaafa przegrali z Borussią Monchengladbach 2:4 (0:1), a najgroźniejszy rywal bremeńczyków – Kolonia zwyciężyła pewne relegacji Schalke 04 Gelsenkirchen 1:0 (0:0). "Kozły", które uplasowały się na 16. miejscu w ligowej tabeli (33 pkt), zagrają teraz w barażach o miejsce w Bundeslidze z trzecią ekipą zaplecza elity. W innych sobotnich spotkaniach: Union Berlin pokonał RB Lipsk 2:1 (0:0), Eintracht Frankfurt wygrał z Freiburgiem 3:1 (0:0), Hoffenheim zwyciężyło Herthę BSC (Krzysztof Piątek kontuzjowany) 2:1 (0:1), Stuttgart (Marcin Kamiński od 79. minuty) uległ Arminii Bielefeld 0:2 (0:0), a Wolfsburg (Bartosz Białek kontuzjowany) przegrał z FSV Mainz 2:3 (0:1). W końcowej tabeli Bayern (78 pkt) wyprzedził o 13 punktów RB Lipsk oraz o czternaście Borussię Dortmund. W fazie grupowej Ligi Mistrzów wystąpi także 4. Wolfsburg (61 pkt). Od fazy grupowej rozgrywki Ligi Europy rozpoczną 5. Eintracht (60 pkt) i 6. Bayer (52 pkt). Siódmy w zestawieniu Union (50 pkt) będzie rywalizował w decydującej rundzie kwalifikacji do UEFA Europa Conference League.