Burmistrz Chicago Brandon Johnson podpisał specjalne rozporządzenie

26 czerwca 2026

Burmistrz Chicago Brandon Johnson podpisał rozporządzenie wykonawcze rozpoczynające proces utworzenia stałego miejskiego departamentu, odpowiedzialnego za ograniczanie przemocy z użyciem broni palnej.

Na razie w strukturach Urzędu Burmistrza powstanie Biuro ds. Ograniczania Przemocy z Użyciem Broni Palnej, które będzie koordynować miejskie programy prewencyjne, wspierać ofiary przemocy oraz współpracować z innymi wydziałami miasta. Nowym biurem pokieruje zastępca burmistrza ds. bezpieczeństwa społeczności Emmanuel Andre. Rozporządzenie przewiduje również przygotowanie pięcioletniego planu walki z przemocą, comiesięczne raporty, utworzenie stref priorytetowego bezpieczeństwa oraz 17-osobowej rady doradczej złożonej z przedstawicieli organizacji społecznych, liderów religijnych i ekspertów. Administracja Johnsona chce również powołać stały Departament ds. Ograniczania Przemocy z Użyciem Broni Palnej z budżetem przekraczającym 100 mln dolarów. Projekt zakłada m.in. zatrudnienie specjalistów ds. współpracy ze społecznościami, analityka monitorującego nielegalny handel bronią oraz finansowanie awaryjnych relokacji osób zagrożonych przemocą. Pomysł budzi jednak kontrowersje. Część radnych wyraża obawy dotyczące kosztów przedsięwzięcia w czasie, gdy Chicago zmaga się z deficytem budżetowym sięgającym niemal 1 mld dolarów. Rozporządzenie weszło w życie natychmiast po podpisaniu. O tym, czy powstanie stały departament, zdecyduje Rada Miasta, która ma zająć się projektem jeszcze przed letnią przerwą.

PARTNERZY