Burza tropikalna Elsa powodem ewakuacji 180 tysięcy mieszkańców Kuby

6 lipca 2021

Burza tropikalna Elsa przeszła przez zachodnią Kubę w pobliżu Hawany z silnym deszczem i wiatrem w poniedziałek wieczorem. Kubańskie władze ewakuowały 180 000 ludzi przed zagrożeniem powodzi w wyniku burzy, która nawiedziła kilka karaibskich wysp, zabijając co najmniej trzy osoby.

 

 

Burza przeszła głównie przez obszary wiejskie na wschód od Hawany po tym, jak wylądowała w pobliżu Cienega de Zapata, parku przyrodniczym z niewielką liczbą mieszkańców. Prognozy przewidują, że we wtorek przeniesie się na Florida Keys, a do środy na centralne wybrzeże Zatoki Perskiej Florydy.

 

Do wieczora Elsa miała maksymalny stały wiatr o prędkości 85 kilometrów na godzinę. Jej centrum znajdowało się około 30 kilometrów na wschód od Hawany i przemieszczało się na północny zachód z prędkością 20 km/h. „Wiatr wieje mocno i jest dużo deszczu. Pod drzwi mojego domu dostaje się woda. Na podwórku poziom jest wysoki, ale nie dostała się do domu”, powiedział Associated Press przez telefon Lazaro Ramon Sosa, rzemieślnik i fotograf mieszkający na Bagnach Zapata. Sosa powiedział, że widział w pobliżu spadające drzewa awokado.

Elsa spędziła niedzielę i większą część poniedziałku, przesuwając się równolegle do południowego wybrzeża Kuby, zanim przeniosła sie na ląd, oszczędzając większość wyspy przed znaczącymi skutkami. Jako środek ostrożności, kubańskie władze ewakuowały 180 000 ludzi przed możliwością ciężkiej powodzi w wyniku burzy, która już nawiedziła kilka karaibskich wysp, zabijając co najmniej trzy osoby.

Amerykańskie Narodowe Centrum ds.Huraganów poinformowało, że burza ma cofnąć się nad morze przed północą w poniedziałek, a następnie dotrzeć na Florydę. Ostrzeżenia o burzach tropikalnych zostały wysłane dla Florida Keys od Craig Key na zachód do Dry Tortugas i dla zachodniego wybrzeża Florydy od Flamingo na północ do rzeki Ochlockonee.

 

Elsa spowodowała śmierć jednej osoby na St. Lucia oraz 15-letniego chłopca i 75-letniej kobiety na Dominikanie, a także rozległe szkody na kilku wschodnich wyspach Karaibów.

PARTNERZY