Chiny krytykują Sojusz Północnoatlantycki

15 czerwca 2021

Chiny skrytykowały NATO za tezy mówiące o zagrożeniu płynącym ze strony Państwa Środka. Przywódcy Sojuszu Północnoatlantyckiego ostrzegli wczoraj podczas brukselskiego szczytu przed systemowymi wyzwaniami ze strony Chin.

 

Przywódcy krajów NATO ostrzegają przed rosnącą potęgą tego kraju. Uważają, że poszerzanie arsenału nuklearnego przez Chiny zagraża „międzynarodowemu porządkowi opartemu na zasadach”. To pierwszy raz, kiedy NATO tak krytycznie wypowiada się o Chinach. Pekin odpiera wszelkie zarzuty i przekonuje, że jego polityka obronna ma naturę defensywną, nie ofensywną. Wezwał NATO do dialogu. „Nasze dążenie do obronności i modernizacji wojskowej jest uzasadnione, rozsądne, otwarte i przejrzyste” – przekazała w oświadczeniu misja Chin w Unii Europejskiej. W piśmie podkreślono, że NATO powinno oceniać rozwój Chin racjonalnie i nie manipulować polityką prowadzoną przez Państwo Środka, gdyż prowadzi to do konfrontacji i konkurencji geopolitycznej.

Oświadczenie NATO w sprawie Chin pojawiło się na zakończenie wczorajszego szczytu w Brukseli. Kraje NATO uważają, że zarówno Rosja jak i Chiny rzuciły rękawicę porządkowi świata opartemu na demokracji i na prawie międzynarodowym.  Szef Sojuszu Jens Stoltenberg określił oba kraje mianem „autorytarnych reżimów”. Mówił, że rosnący wpływ Chin na świecie zagraża bezpieczeństwu NATO. Sekretarz generalny NATO powiedział, że Sojusz jest zaniepokojony stosowaniem przez Chiny polityki siły, która stoi w sprzeczności z podstawowymi zasadami, zapisanymi w traktacie waszyngtońskim. NATO jest także zaniepokojone płynącą z Chin dezinformacją i wezwało Pekin do przestrzegania międzynarodowych umów.

NATO zdecydowało o rozpoczęciu szeroko zakrojonych reform Sojuszu, które mają być odpowiedzią Zachodu na rosnące wpływy Rosji i Chin. Kraje NATO mają współpracować nie tylko w kwestiach obronnych, ale także gospodarczych i technologicznych. Sojusz utworzy też centrum do spraw innowacyjności i będzie współpracować ze start-upami i ośrodkami technologicznymi. Przywódcy państw NATO zdecydowali także o wzmacnianiu strategii obrony i odstraszania oraz o wspólnej ochronie kluczowej infrastruktury w poszczególnych krajach.

PARTNERZY