Chiny zniosły wizy dla Polaków na pobyt do 15 dni

24 czerwca 2024

Chiny zniosły wizy dla Polaków na pobyt do 15 dni – przekazał w mediach społecznościowych Jakub Kumoch ambasador Polski w Chinach. „Poinformował o tym prezydenta Andrzeja Dudę przewodniczący Xi Jinping, a teraz informują chińskie media” – czytamy we wpisie.

Wcześniej Polska i Chiny podpisały kilka porozumień gospodarczych, w tym w sprawie eksportu polskiego drobiu oraz dla fasoli i dzikich produktów wodnych. Po dokonaniu rejestracji będzie możliwy eksport tego asortymentu do Chin.
Do zawarcia umów doszło w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga. Jak informuje Kancelaria Prezydenta, porozumienie w sprawie eksportu polskiego drobiu jest ważne, ponieważ zakłada, że jedno ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI nie wyłączy z eksportu całego polskiego rynku drobiarskiego. „Polska będzie czwartym państwem świata, wobec którego Chiny zastosują regionalizację HPAI. To otwarcie drogi do masowej sprzedaży polskiego drobiu i do wielkich zarobków dla naszego sektora drobiowego. To efekt prowadzonych do ostatnich chwil negocjacji i wspólnych działań Ambasady i jej radczyni rolnej Magdaleny Czechońskiej oraz bardzo dobrej woli strony chińskiej. Do końca roku mamy zawrzeć szczegółowe porozumienie” – napisał Jakub Kumoch. Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że jego wizyta w Chinach składa się z dwóch komponentów: handlowo-inwestycyjnego, dotyczącego między innymi szerszego dostępu polskich produktów rolnych do drugiej największej gospodarki świata, oraz elementu bezpieczeństwa. „Mam nadzieję, że polsko-chińskie relacje będą budowane także i w przyszłości. Panie Prezydencie, mam nadzieję, że one będą zawsze oparte na wspólnych ideałach” – mówił prezydent Andrzej Duda.

PARTNERZY

single.php