Curtis Sliwa republikańskim kandydatem na burmistrza Nowego Jorku

23 czerwca 2021

W Nowym Jorku odbyły się prawybory na burmistrza. Według wstępnych wyników o zwycięstwo w jesiennych wyborach powalczą Demokrata Eric Adams i Republikanin z polsko-włoskimi korzeniami Curtis Sliwa.

 

Prawybory na burmistrza miasta w praktyce wyłaniają faworyta do objęcia władzy w mieście po obecnym burmistrzu Billu de Blasio, który kończy swoją ostatnią możliwą kadencję. W Nowym Jorku faworytem do zwycięstwa jest kandydat Demokratów. Pierwszy raz w prawyborach zastosowano metodę głosowania rankingowego. To system, w którym każdy wyborca może zaznaczyć do pięciu kandydatów na każde stanowisko – w prawyborach odbywało się też głosowanie m.in. na członków Rady Miejskiej, prokuratora okręgowego Manhattanu oraz rzecznika praw obywatelskich. Wydłuża to proces liczenia.

Według wstępnych wyników Eric Adams w prawyborach pokonał 12 konkurentów związanych z Demokratami. Z kolei Curtis Sliwa rywalizował z jednym Republikaninem. Czołowym wątkiem kampanii był wzrost przestępczości w Nowym Jorku. Curtis Sliwa pochodzi z katolickiej, polsko-włoskiej rodziny i jest założycielem społecznej organizacji Guardian Angels, której misją jest przeciwdziałanie przestępczości ulicznej. W kampanii zdobył poparcie byłego burmistrza Nowego Jorku kojarzonego ze skutecznym zwalczeniem przestępczości Rudy’ego Giulianiego.
Eric Adams ma długi staż w strukturach policji Nowego Jorku. Od ponad 20 lat jest zaangażowany w politykę lokalną i stanową. Od 2013 roku jest prezydentem dzielnicy Brooklyn. Oficjalne wyniki będą znane 6 lipca, gdy Miejska Komisja Wyborcza poda wyniki głosowania korespondencyjnego.

PARTNERZY