Do szczepionek Pfizera i Moderny dodano ulotki o zwiększonym ryzyku zapalenia mięśnia sercowego

26 czerwca 2021

W Stanach Zjednoczonych do ulotek szczepionek przeciw Covid-19 koncernów Pfizer/Biontech i Moderna dodano ostrzeżenie przed zwiększonym ryzykiem zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia. Te rzadkie niepożądane efekty występują przede wszystkim u młodych mężczyzn, szczególnie po drugiej dawce, a objawy pojawiają się kilka dni po podaniu szczepionki.

 

Dodanie ostrzeżenia do ulotek preparatów było sygnalizowane wcześniej, gdy Amerykańska Agencja Żywności i Leków rozpoczęła badania nad zgłaszanymi przypadkami zapaleń. Do 11 czerwca w Stanach Zjednoczonych zgłoszono ponad 1 tysiąc 200 przypadków zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia. Szczepionek tych firm podano ponad 300 milionów. Niepożądanych efektów stwierdzono więcej u mężczyzn w wieku 16-30 lat w tydzień po podaniu drugiej dawki preparatu. Większość odnotowanych przypadków miała łagodny przebieg i ustępowała w ciągu kliku dni.

Amerykańska agencja epidemiologiczna przekonuje, że częstotliwość zachorowań jest jednak niska, a korzyści ze szczepienia zdecydowanie przewyższają ewentualne ryzyko. Wcześniej podobne powikłania sygnalizowali pacjenci w Izraelu.
Jak informuje nasz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny, do systemu EudraVigilance, czyli nadzoru nad niepożądanymi odczynami poszczepiennymi w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego wpłynęły zgłoszenia przypadków zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia. Europejska Agencja Leków prowadzi ich ocenę. Pracownicy opieki zdrowotnej mają zgłaszać przypadki zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia, które występują po podaniu szczepionki przeciw Covid, do systemów rejestracji NOP.
Zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia to choroby zapalne serca, które mogą wystąpić w następstwie infekcji lub chorób o podłożu immunologicznym. W zależności od źródła częstość występowania zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia w krajach europejskich szacuje się od 1 do 10 na 100 000 osób w skali roku.

PARTNERZY