Donald Tusk: Rządy prawa są w interesie wszystkich Polaków także obecnej władzy

5 lipca 2021

Rządy prawa, niezawisłe sądy i niezależna prokuratura są w interesie wszystkich bez wyjątku Polaków, także obecnej władzy – mówił w poniedziałek p.o. szefa PO Donald Tusk. Zapewnił, że ma wielką wolę działania na rzecz zwycięstwa w wyborach i nie ma potrzeby odwetu.

 

 

Podczas konferencji prasowej w Szczecinie podkreślił, że jest wdzięczny i ma duże uznanie dla ludzi, którzy w ostatnich latach „walczyli o godność, sens, polityczny ład i moralność w Polsce, o wolne sądy i konstytucję”, dla ludzi którzy maszerowali w marszach Komitetu Obrony Demokracji, dla Wolnych Sądów, Obywateli RP, Akcji Demokracja, Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. „W bardzo trudnej sytuacji, przy zwątpieniu wielu ludzi utrzymaliście wiarę wielu Polaków i Europy, że Polska nie przeszła na ciemną stronę mocy” – powiedział. Tusk mówił, że ci, którzy walczą o konstytucję i niezawisłe sądy nie mają barw partyjnych. „To jest w interesie wszystkich, bez wyjątku, Polaków. Nawet jeśli dzisiaj ta władza tego nie rozumie” – podkreślił.

„Praworządność, konstytucja, rządy prawa, niezawisłe sądy, niezależna prokuratura jest także w ich interesie. Jeśli nie rozumieją tego dzisiaj, to będą to dobrze rozumieli za dwa, trzy lata, jak ważne jest, żeby sądy i prokuratura nie były zależne od władzy politycznej. Bo władza się zmieni. Dla tych, którzy sobie na różne rzeczy zasłużyli wielką szansą jest to, że będą znowu niezależne sądy i niezawisła prokuratura, że nie będzie odwetu” – mówił lider PO. Wskazywał, że niektórzy nie umieją odróżnić woli zwycięstwa od żądzy odwetu. Zapewnił, że sam ma wielką wolę działania na rzecz zwycięstwa w wyborach. „Nie mam żadnej potrzeby odwetu” – dodał. „Sprawiedliwość, prawo, odpowiedzialność – także karna dla tych, którzy łamali prawo – to jest zupełnie co innego, ale to nie jest kwestia odwetu polityków na politykach” – powiedział Tusk.

PARTNERZY