Donald Tusk wraca do polskiej polityki. Ma pomóc w budowie silnej PO

4 czerwca 2021

Niewątpliwe Donald Tusk odegra w przyszłości ogromną rolę w budowaniu silnej i zwycięskiej Platformy; niedługo opinia publiczna pozna szczegóły – powiedział w piątek PAP szef PO Borys Budka odnosząc się do kwestii ewentualnego powrotu b. premiera, obecnie szefa Europejskiej Partii Ludowej do krajowej polityki.

 

Budka przekazał PAP, że są z Tuskiem w stałym kontakcie. „Regularnie się spotykamy. Zawsze mogę liczyć na jego wsparcie i radę. Uważam go za wybitnego polityka, którego zaangażowanie w polską politykę będzie nieocenione” – stwierdził. Dodał, że już niedługo opinia publiczna pozna szczegóły. „Niewątpliwe były premier i szef Rady Europejskiej odegra w przyszłości ogromną rolę w budowaniu silnej i zwycięskiej Platformy. Wszystko przed nami, ale na razie opinia publiczna musi uzbroić się w nieco cierpliwości” – powiedział szef PO.

Tusk w piątkowym wywiadzie dla TVN 24 powiedział, że „mentalnie, emocjonalnie, życiowo” jest gotów podjąć każdą decyzję, żeby pomóc odwrócić „ten bardzo niebezpieczny dla Polski bieg spraw”. Dodał, że nie chodzi o spełnienie jakiejś ambicji personalnej, ale celu, jakim jest przywrócenia ładu demokratycznego w Polsce. Pytany, czy jest plan przejęcia przez niego przywództwa w PO, powiedział, że jest gotów zrobić wszystko, by Platforma nie przeszła do historii. Według niego, PO „jako partia odpowiedzialnego centrum” jest absolutnie niezbędna „jeśli myślimy o wygranej w najbliższych wyborach parlamentarnych”.

Poproszony o ocenę przywództwa Borysa Budki, Tusk zwrócił uwagę, że objął on stery PO w trudnym okresie dla partii i było to dla niego poważne wyzwanie. „Z całą pewnością Platforma wymagała wtedy nowego impulsu, Borys Budka potrafił to zrobić, a później przeprowadził PO przez bardzo krytyczny moment” – dodał. „Jest dobrym szefem, który chyba nie daje w tej chwili ludziom pewności” – ocenił zaznaczając, że nie chce go oceniać i woli porozmawiać z Budką bezpośrednio. „Wolę pomóc naprawić w tej chwili sytuację w Platformie, niż komentować jej wewnętrzne niepokoje w mediach” – powiedział Tusk. Poinformował, że zapewne jeszcze w czerwcu będzie rozmawiał z Budką o tym, w jaki sposób wzmocnić PO oraz opozycję.

PARTNERZY