Eryk Goczał wygrał Rajd Dakar!

15 stycznia 2023

Eryk Goczał i jego kataloński pilot Oriol Mena wygrali Rajd Dakar w kategorii lekkich pojazdów samochodowych SSV (UTV). 18-letni Polak na 14. etapie był ósmy, ale prowadzący w klasyfikacji generalnej Litwin Rokas Baciuska był jeszcze dalej, stracił do Eryka Goczała ponad 20 minut i nie utrzymał prowadzenia.

14. etap wygrał Hiszpan Carlos Vento Sanchez. Trzeci był Michał Goczał z pilotem Szymonem Gospodarczykiem, a czwarty Marek Goczał z Maciejem Martonem. Marek Goczał w klasyfikacji generalnej zajął trzecie miejsce, a Michał Goczał zakończył rywalizację na siódmej pozycji. W kategorii kierowców samochodów w Rajdzie Dakar zwyciężył Katarczyk Nasser Al-Attiyah przed Francuzem Sebastienem Loebem i Brazylijczykiem Lucasem Moraesem. Ostatni etap wygrał Francuz Gerlain Chicherit. Czwarty do mety dojechał Jakub Przygoński ze swoim pilotem Hiszpanem Armandem Monleonem, którzy w klasyfikacji generalnej zajęli 17. miejsce. Wśród motocyklistów zwycięzcą Dakaru został Argentyńczyk Kevin Benavides, który był najszybszy na ostatnim etapie i w klasyfikacji generalnej wyprzedził o zaledwie 43 sekundy Australijczyka Toby’ego Price’a. Trzeci był Amerykanin Tyler Howes. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej wśród kierowców ciężarówek utrzymał Holender Janus van Kasteren z polskim mechanikiem Darkiem Rodewaldem, którzy do mety ostatniego etap dotarli na 4. miejscu.