Francja: Demonstracje przeciwników paszportów covidowych

31 lipca 2021

Tysiące osób znów wyszły na ulice Paryża i innych francuskich miast w proteście przeciwko wprowadzeniu paszportów covidowych. Najgwałtowniejszy przebieg miały demonstracje w stolicy Francji – w zamieszkach rannych zostało trzech policjantów.

 

Przeciwnicy paszportów covidowych protestowali we francuskich miastach trzeci weekend z rzędu, choć tym razem protesty były mniej liczne niż poprzednio. W Paryżu demonstrowało najwięcej – 13 i pół tysiąca osób. a bezpieczeństwa w stolicy Francji pilnowało ponad 3 tysiące policjantów. Demonstracje odbyły się także między innymi w Marsylii, Lyonie, Montpellier, Nantes i Tuluzie.
W tym tygodniu francuski parlament przyjął ustawę ograniczającą dostęp do przestrzeni publicznej osobom bez paszportu covidowego. Nowe prawo wprowadza także obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 dla personelu medycznego. Ustawa zakłada, że osoby bez paszportu covidowego – czyli bez zaświadczenia o pełnym zaszczepieniu – nie będą mogły przebywać w miejscach kultury i rozrywki czy korzystać z niektórych środków transportu.

PARTNERZY