Gubernator J.B. Pritzker podpisał ustawę wprowadzającą nowe święto w Illinois, Juneteenth 

17 czerwca 2021

Juneteenth jest oficjalnym świętem stanowym w Illinois. Gubernator J.B. Pritzker podpisał w środę ustawę ustanawiającą nowe święto upamiętniające zniesienie niewolnictwa w USA.

 

Illinois jest 47. stanem, który wpisał Juneteenth do świątecznego kalendarza. Będzie ono obchodzone 19 czerwca. Zgodnie z ustawą jest to dzień wolny od pracy. Szkoły również będą zamknięte. Jeżeli święto będzie przypadało w sobotę lub niedzielę zostanie przesunięte na poniedziałek. Z tej okazji w tym roku 21 czerwca na Daley Plaza w Chicago odbędą się uroczystości z udziałem burmistrz Lori Lightfoot i członków   miejskiej rady należących do Black Caucus.

Juneteenth jest upamiętnieniem wydarzeń z czerwca 1865 roku kiedy to ostatni niewolnicy w Teksasie dowiedzieli się od żołnierzy Unii , że są wolni. Nastąpiło to ponad dwa lata od wejścia Proklamacji Emancypacji. 22 września 1862 roku Proklamacja została wydana jako akt prawny przez prezydent Abrahama Lincolna, znoszący niewolnictwo na obszarach Skonfederowanych Stanów Ameryki. Proklamacja nie była ustawą ustanowioną przez Kongres Stanów Zjednoczonych, lecz dekretem prezydenckim. Weszła w życie 1 stycznia 1863 roku i swoim zasięgiem obejmowała wyłącznie obszar Skonfederowanych Stanów Ameryki. Po wojnie secesyjnej niewolnictwo zostało zniesione w większości stanów, jednak w niektórych stanach (np. Delaware czy Kentucky) pozostało legalne.

PARTNERZY