Gwałtowne burze we Francji, Włoszech i Austrii. Są ofiary śmiertelne

18 sierpnia 2022

Na Korsyce pięć osób zginęło, a co najmniej dwanaście zostało rannych wskutek burz, które przeszły nad południem Francji. Nadal trwają akcje ratunkowe na morzu.

Wśród ofiar jest 13-letnia dziewczynka, która zginęła na kempingu, gdzie przewróciło się drzewo, oraz 72-latka, w której samochód uderzył dach, zerwany z budki na plaży. Na wyspie 45 tysięcy gospodarstw domowych pozostało bez prądu. Prędkość wiatru podczas nawałnic na Korsyce przekraczała 220 kilometrów na godzinę. Wyspa znalazła się w centrum obszaru niskiego ciśnienia charakteryzującego się burzami oraz intensywnymi opadami deszczu i gradu. Na południu Francji od trzech dni pada ulewny deszcz. W departamentach Loara i Ain około tysiąca gospodarstw nie miało dostępu do prądu. Zalane były także między innymi ulice Marsylii.

W Toskanii dwie osoby zginęły w trakcie gwałtownych burz. Zostały przygniecione przez drzewa, które przewrócił wiatr. Jest kilkudziesięciu rannych. Do śmiertelnych wypadków doszło pod Lukką, gdzie mężczyznę przygniotło upadające drzewo i w parku w Carrarze, gdzie zginęła kobieta. Gwałtowne burze przeszły nad Toskanią i Ligurią na północy Włoch. Wiatr w porywach osiągał szybkość 140 kilometrów na godzinę. Grad wielkości orzechów powybijał szyby w domach, zniszczył wiele samochodów i uprawy. W Bargo pod Lukką wiatr zerwał dach budynku, który spadł na trzy jadące w pobliżu samochody. 6 osób odniosło rany. W wielu miejscowościach w Toskanii nie ma prądu wskutek uszkodzeń słupów trakcyjnych. Z powodu leżących na torach powalonych drzew doszło do zakłóceń w ruchu kolejowym. Trwa ulewa w Mediolanie i w większej części Lombardii.

W Austrii pięć osób zginęło wskutek gwałtownych burz. W miejscowości Sankt Andra w Karyntii zginęły dwie dziewczynki w wieku czterech i ośmiu lat, na które zwaliło się drzewo. 11 osób, w tym pięcioro dzieci, zostało rannych. Dwie osoby są w stanie ciężkim. Trwa akcja ratownicza. W Gaming w Dolnej Austrii na północy kraju zginęły trzy osoby, przygniecione przez drzewo. Prezydent Austrii Alexander Van Der Bellen napisał na Twitterze, że śmierć dzieci jest ogromną tragedią. Wyraził przy tym współczucie ich rodzinom. Prezydent podziękował ratownikom i wszystkim, którzy pomagają poszkodowanym.

PARTNERZY