Igrzyska paraolimpijskie Tokio 2020: Polacy zdobyli kolejne medale

1 września 2021

Oliwia Jabłońska zdobyła brązowy medal w pływaniu na 400 m stylem dowolnym (w kategorii S10) podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio. Polka uzyskała czas 4:33,20. Wyścig wygrała Kanadyjka Aurelie Rivard, która czasem 4:24,08 ustanowiła nowy rekord świata. Druga była Węgierka Bianka Pap (4:31,53).

Tenisiści stołowi Rafał Czuper i Tomasz Jakimczuk przegrali 1:2 z koreańską parą Park-Cha w półfinale rywalizacji drużynowej w klasach 1-2, ale mimo to wywalczyli brązowy medal podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio.

Róża Kozakowska zdobyła srebrny medal w pchnięciu kulą siedząc (w kategorii F32) podczas igrzysk paraolimpijskich w stolicy Japonii. Wygrała Anastazja Moskalenko z Ukrainy, która w swojej najlepszej próbie wynikiem 7,61 m poprawiła rekord świata, który odebrała właśnie Polce ustanowiony przez nią chwilę wcześniej w trakcie konkursu (7,37 m). Trzecie miejsce zajęła Rosjanka Jewgienija Galaktionowa (6,80 m). ​To drugi medal Kozakowskiej wywalczony w Tokio. Wcześniej Polka została mistrzynią paraolimpijską w rzucie maczugą (w klasie F32) bijąc w swojej najlepszej próbie rekord świata. To 18. medal zdobyty przez reprezentację Polski na tej imprezie.