Igrzyska Paraolimpijskie: W piątek trzy złote medale Polaków!

3 września 2021

Trzy złote medale zdobyli w piątek reprezentanci Polski podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio. W drużynowym turnieju tenisistek stołowych triumfowały Natalia Partyka i Karolina Pęk, a w biegu na 1500 metrów najlepsza była Barbara Bieganowska-Zając. Brąz wywalczył Maciej Lepiato w skoku wzwyż. Partyka i Pęk w finale rywalizacji tenisistek stołowych pokonały reprezentujące Australię Qian Yang i Li Na Lei 2-0. Polki wygrały mecz deblowy, a następnie Partyka ograła Qian Yang, dlatego trzecie starcie nie było konieczne. Partyka i Pęk obroniły tytuł wywalczony pięć lat temu w Rio de Janeiro. Ponadto Karolina Kucharczyk (fot.) zdobyła złoty medal w skoku w dal w klasie startowej T20. Polka w najlepszej próbie uzyskała 6,03 m i pobiła rekord paraolimpijski. To trzeci medal Kucharczyk w zawodach tej rangi. W Londynie także miała złoto, a w Rio de Janeiro srebro. Dwa medale reprezentanci Polski wywalczyli w piątek na stadionie lekkoatletycznym. Barbara Bieganowska-Zając była najlepsza w biegu na 1500 metrów (kat. T20) i została mistrzynią paraolimpijską po raz czwarty w karierze. Polka wyprzedziła Ukrainkę Ludmiłę Danilinę oraz Brytyjkę Hannah Taunton. Sukcesu z Londynu i Rio de Janeiro nie zdołał powtórzyć Maciej Lepiato. Polak tym razem zdobył brązowy medal w skoku wzwyż (kat. T64). Złoto wywalczył Brytyjczyk Jonathan Broom-Edwards.