Iran przyznał po raz pierwszy, że dostarczył Rosji drony​

5 listopada 2022

Iran przyznał po raz pierwszy, że dostarczył Rosji drony bojowe, jednocześnie stwierdzając że stało się to jeszcze przed rozpoczęciem wojny przeciw Ukrainie. Minister spraw zagranicznych Iranu Hosejn Abdollahian (fot.) zaznaczył, że dostarczono małą liczbę urządzeń kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę. Zaprzeczył, że dostawy były kontynuowane.

Od kilku tygodni na Ukrainę spada coraz więcej dronów produkcji irańskiej. Podzespoły w maszynach przechwyconych przez stronę ukraińską mają często niedawne daty produkcji, co świadczy że i same drony pochodzą prosto z irańskich fabryk. Pod koniec sierpania agencje informacyjne informowały, że Teheran sprzedał „setki” dronów rosyjskiej armii, a niedawno donosiły o gotowości irańskiego reżimu do dostaw rakiet balistycznych dla wyczerpanej wojną rosyjskiej armii. Rosjanie używają dronów do ataków w szczególności wymierzonych w infrastrukturę energetyczną i hydrologiczną. Najczęściej posyłają nad Ukrainę drony Shahed-136, przemianowane w Rosji na Geran-2. Rosja zaprzecza, że na Ukrainie używa irańskich dronów.

Tymczasem jak podaje izraelski dziennik ”Jerusalem Post”, w procederze przerzutu rozłożonych na części irańskich dronów uczestniczą cztery irańskie linie lotnicze, wśród nich jedna należąca do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Również statki, przewożące Morzem Kaspijskim do Rosji bezzałogowce, miały być powiązane z irańskimi władzami. Od kilku tygodni na Ukrainę spada coraz więcej dronów produkcji irańskiej. Podzespoły w maszynach przechwyconych przez stronę ukraińską mają często niedawne daty produkcji, co świadczy że i same drony pochodzą prosto z irańskich fabryk. Pod koniec sierpania agencje informacyjne informowały, że Teheran sprzedał „setki” dronów rosyjskiej armii, a niedawno donosiły o gotowości irańskiego reżimu do dostaw rakiet balistycznych dla wyczerpanej wojną rosyjskiej armii. Rosjanie używają dronów do ataków w szczególności wymierzonych w infrastrukturę energetyczną i hydrologiczną. Najczęściej posyłają nad Ukrainę drony Shahed-136, przemianowane w Rosji na Geran-2. Rosja zaprzecza, że na Ukrainie używa irańskich dronów.

PARTNERZY