J.D. Vance: USA są gotowe na zmianę relacji z Iranem w zamian za rezygnację z atomu

21 czerwca 2026

„Osiągnęliśmy duże postępy” – tak wiceprezydent Stanów Zjednoczonych ocenił rozmowy z Iranem. J.D. Vance stoi na czele delegacji USA, która w szwajcarskim Bürgenstock rozmawiała z przedstawicielami Iranu o zasadach realizacji zawartego w środę porozumienia pokojowego.

Rozmowy miały charakter techniczny, zaznaczył wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. „Nie rozwiążą one wszystkich sporów, ale pozwoliły nam pierwszy raz w historii usiąść wspólnie przy stole jako zespoły, by ustalić, co jest najważniejsze dla wszystkich stron” – przekazał J.D. Vance. Wiceprezydent USA wskazał, że priorytetem dla strony amerykańskiej jest trwała rezygnacja Iranu z ambicji nuklearnych. „Stany Zjednoczone są gotowe na gruntowną zmianę relacji z Teheranem. To jest z pewnością nasz cel. W ciągu zaledwie kilku godzin poczyniliśmy znaczne postępy i spodziewam się kolejnych w najbliższym czasie” – przewiduje J.D. Vance. Gdy w Szwajcarii toczyły się rozmowy, prezydent Donald Trump zagroził Iranowi powrotem do ataków, jeśli ten „nie powstrzyma hojnie opłacanej bojówki w Libanie przed sprawianiem kłopotów”. „Jeśli tego nie zrobią, uderzymy w Iran ponownie z wielką siłą, jak w ubiegłym tygodniu, tylko mocniej!” – napisał Donald Trump.

PARTNERZY