Jarosław Gowin ponownie wybrany na prezesa Porozumienia

27 czerwca 2021

Jarosław Gowin został wybrany po raz kolejny prezesem Porozumienia. W Warszawie odbywa się kongres wyborczy Porozumienia Jarosława Gowina.

 

W przemówieniu lider formacji opowiedział się między innymi za niskimi i przejrzystymi podatkami dla małych i średnich przedsiębiorców. Potwierdził również, że jego partia chce kontynuacji projektu Zjednoczonej Prawicy. Podziękował również działaczom za obecność oraz za współpracę w ciągu ostatnich czterech lat.
Wczoraj odbył się kongres programowy partii pod hasłem „Polska od nowa”.

Porozumienie chce współpracować z Prawem i Sprawiedliwością; liczymy na partnerską, bardziej niż do tej pory, współpracę – powiedział prezes Porozumienia Jarosław Gowin. Dodał, że Porozumienie chce odbudować „nadwątloną” jedność Zjednoczonej Prawicy, „bo każda alternatywa jest gorsza dla Polski”. „W tym parlamencie nie da się zbudować innej stabilnej większości niż Zjednoczona Prawica. Albo będziemy mieli stabilny rząd całej Zjednoczonej Prawicy albo będziemy mieli rząd, który będzie dryfował, rząd mniejszościowy, albo – w tym najgorszym dla Polski scenariuszu – byłyby przedterminowe wyboru” – mówił Gowin na konferencji prasowej po zakończeniu sobotniego kongresu wyborczego swej partii.

Podkreślił, że obowiązkiem wszystkich polityków ZP jest uniknięcie tego ostatniego scenariusza, ale także scenariusza rządu mniejszościowego. „Rzeczywiście są sprawy, w których liczymy na większe zrozumienie dla stanowiska naszej partii. Udowodniliśmy, że są takie wartości i takie sprawy, z których nie zrezygnujemy. Ale o tych sprawach będziemy dyskutować przede wszystkim z dala od kamer telewizyjnych z naszymi partnerami ze Zjednoczonej Prawicy, a także z innymi środowiskami politycznymi, które dzisiaj są poza obozem ZP” – powiedział.

Jak dodał, nieprzypadkowo na kongresie Porozumienia był obecny Zbigniew Giżyński. „Nieprzypadkowo usłyszeliśmy słowa pozdrawiania i (deklaracji) współpracy ze strony posłów tworzących koło Polskie Sprawy. To są środowiska – są także inne – które wyznają te same wartości co my, czyli przywiązanie do tradycyjnych, polskich, chrześcijańskich wartości, a równocześnie przekonanie, że w gospodarce zdecydowanie najlepiej sprawdza się prywatna przedsiębiorczość, niskie podatki, swobodna konkurencja i proste prawo. Z tymi środowiskami będziemy współpracować zarówno wewnątrz Zjednoczonej Prawicy, jak i poza Zjednoczoną Prawicą”.

Zadeklarował, że Porozumienie chce odbudować jedność „nadwątloną” pewnymi działaniami wymierzonymi w nie, „bo każda alternatywa jest gorsza dla Polski, a nie dla Porozumienia”. „My może byśmy zbudowali dla siebie lepszą alternatywę, ale dla Polski to nie byłoby rozwiązanie dobre” – stwierdził Gowin. „Chcemy współpracować z Prawem i Sprawiedliwością. Liczymy na partnerską, bardziej partnerską niż do tej pory, współpracę” – zadeklarował. Dopytywany o alternatywne scenariusze zaznaczył, że jeżeli ktoś postanowi zakończyć projekt Zjednoczonej Prawicy, to jako prezes Porozumienia ma święty obowiązek budować scenariusze alternatywne. „Ten scenariusz B – a jak trzeba, to i C – zostanie zbudowany, ale tylko w przypadku, jeżeli koalicja ZP zostanie zerwana przez kogoś innego niż Porozumienie. Wtedy mamy naturalnych partnerów” – powiedział Gowin.

 

 

PARTNERZY