Kanada: Dochodzenie ws. zdewastowania pomnika Jana Pawła II

28 czerwca 2021

Zdewastowano pomnik św. Jana Pawła II przy polskim kościele pw. Różańca Świętego w Edmonton w południowo-zachodniej Kanadzie – poinformował portal CBC. Na cokole czerwoną farbą odciśnięto kilkadziesiąt dłoni, a ślady stóp prowadziły od monumentu do kościoła. O wandalizm podejrzana jest kobieta. Czerwoną farbą zamalowano też imię papieża Polaka. Pod pomnikiem umieszczono pluszowe maskotki.

 

Sprawę bada policja w Edmonton (EPS), która ustaliła, że do zniszczenia pomnika doszło w sobotę tuż po godz. 23 czasu lokalnego – podał portal kanadyjskiego nadawcy radiowo-telewizyjnego CBC. O akcie wandalizmu została powiadomiona jednostka ds. przestępstw z nienawiści i brutalnego ekstremizmu, ale dokumenty śledztwa pozostaną w EPS do czasu, gdy jednostka ds. przestępstw z nienawiści będzie w stanie właściwie ocenić sytuację – przekazała policja. I dodała, że w tej chwili nie ma żadnych dalszych szczegółów. Parafianie uczestniczący w niedzielnych mszach polonijnych byli zszokowani, gdy zobaczyli pomnik – powiedział CBC wiceprezes Kongresu Kanadyjskich Polaków w Albercie Andrzej Makarewicz. „To jest przestępstwo z nienawiści” – podkreślił. Makarewicza szczególnie zaniepokoiło nagranie z monitoringu, na którym widać co najmniej dwa samochody, których kierowcy byli świadkami wandalizmu, ale nie zareagowali.

Odkąd miesiąc temu znaleziono szczątki 215 dzieci na terenie dawnego osiedla mieszkaniowego w pobliżu Kamloops, w prowincji Kolumbia Brytyjska, kilka kościołów w całej Kanadzie zostało zdewastowanych czerwoną farbą. Niektóre posągi chrześcijańskich przywódców i postaci, które odegrały rolę w kolonialnej przeszłości Kanady, zostały pomalowane na czerwono lub zburzone przez demonstrantów. Zgłoszony incydent w Edmonton nastąpił kilka dni po tym, jak 751 nieoznaczonych grobów znaleziono na cmentarzu w pobliżu byłej przymusowej szkoły dla Indian w prowincji Saskatchewan. Szkoła działała w latach 1899–1996 i była prowadzona przez Kościół katolicki. Zarządzanie cmentarzem przy szkole zostało przejęte przez Indian Cowessess ok. 50 lat temu.

PARTNERZY