Klub KO poszerzył skład kierownictwa. Dołączy do niego marszałek Senatu Tomasz Grodzki

8 czerwca 2021

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, dwaj inni senatorowie oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska znajdą się w składzie kolegium, czyli ścisłego kierownictwa parlamentarnego klubu Koalicji Obywatelskiej – taka decyzja zapadła podczas wtorkowych obrad klubu KO. Jeszcze w czerwcu parlamentarzyści KO ruszą w Polskę, by rozmawiać m.in. o służbie zdrowia i pracy.

 

Klub KO rozpoczął obrady po godz. 18 w jednym z hoteli w podwarszawskim Miedzeszynie. Gościem pierwszej części obrad był wspólny kandydat sił opozycyjnych (m.in. KO, Lewicy, PSL i Polski 2050) na nowego RPO, prof. Marcin Wiącek. W drugiej części spotkania lider PO Borys Budka zaprezentował plan letniego objazdu po Polsce. Klub KO przyjął też zmiany w regulaminie wewnętrznym, by poszerzyć skład kolegium, czyli ścisłego kierownictwa klubu. Do tej pory współtworzyli go: przewodniczący Cezary Tomczyk, jego zastępcy (m.in. Barbara Nowacka, Katarzyna Lubnauer, Małgorzata Tracz, Paweł Poncyljusz, Sławomir Nitras, Robert Kropiwnicki), szef grupy senatorów Marcin Bosacki, sekretarz klubu Zbigniew Konwiński, skarbnik Krzysztof Gadowski oraz rzeczniczka dyscypliny klubowej Katarzyna Mrzygłocka.

„Przyjęliśmy uchwałę, zwiększając liczbę reprezentantów Senatu we władzach klubu. W skład kolegium klubu będą wchodzić: marszałek Senatu i jeszcze dodatkowo dwóch senatorów, a także wicemarszałek Sejmu. Chodzi o to, żeby zapewnić dobry obieg informacji w kolegialnym podejmowaniu decyzji” – powiedział PAP rzecznik PO Jan Grabiec. Dodał, że dwaj senatorowie, którzy uzupełnią skład kierownictwa klubu, zostaną wskazani w późniejszym terminie. Klub uściślił ponadto zasady aktywności medialnych parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej. „Przyjęliśmy zasady polityki medialnej, podobnie jak to było w poprzedniej kadencji, dotyczące obiegu informacji, odnośnie obecności w mediach, zgłaszania tego biuru prasowemu” – wyjaśnił Grabiec.

Według niego zasady są identyczne, jak te, które obowiązywały w kadencji 2015-2019, jednak dopiero teraz zostały określone, ze względu na trwającą od początku zeszłego roku pandemię COVID-19 i brak możliwości obradowania w pełnym składzie klubu. Ustalono ponadto, że jeszcze w czerwcu parlamentarzyści KO z Budką i Tomczykiem na czele ruszą na spotkania z wyborcami w kraju. Celem będzie dyskusja nad propozycjami programowymi Koalicji w takich obszarach, jak: służba zdrowia, polityka senioralna, ekologii, gospodarki i pracy. „Zaczniemy w połowie czerwca, odwiedzimy wszystkie polskie regiony, wiele miast powiatowych. W tej akcji będą brali udział wszyscy parlamentarzyści” – zaznaczył rzecznik PO. Obrady klubu – jak zapewniali PAP jego uczestnicy – przebiegły w spokojnej atmosferze. W pierwszej części było trochę pytań do prof. Wiącka. Dotyczyły m.in. praworządności, sądownictwa i Trybunału Konstytucyjnego. „Prof. Wiącek to akademik, odpowiadał jak prawnik, unikał dyskusji politycznych” – relacjonował w rozmowie z PAP jeden z posłów.

PARTNERZY