Kolejne statki z ukraińskimi produktami rolnymi opuszczają ukraińskie porty

20 sierpnia 2022

Z ukraińskiego portu w Czarnomorsku rano wypłynęły kolejne dwa statki ze zbożem. Jak informuje tureckie ministerstwo obrony, to 26 i 27 jednostka przewożąca taki towar zgodnie z porozumieniem o „korytarzu zbożowym”, osiągniętym przy mediacji ONZ.

Podano, że na obu jednostkach jest 6 300 ton oleju słonecznikowego i 25 tysięcy tom ziarna. Niezależny ukraiński deputowany Serhij Labaziuk poinformował, że dotychczas 25 statków przewiozło już 560 tysięcy ton ładunku, a w porównaniu z przedwojennymi transportami, nie jest to duża liczba. „560 tysięcy ton to wyjątkowo mało jeśli weźmiemy taką liczbę z okresu przedwojennego. Ale jeśli porównamy to z tym, co wysłaliśmy w pierwszych dwóch tygodniach, to ten korytarz jest dla nas niezwykle ważny. Istotne jest, żeby zboże było eksportowane, przede wszystkim to, które dziś znajduje się na południu naszego kraju. Przewóz koleją czy transportem drogowym produktów rolnych przez naszych rolników jest dzisiaj niezwykle trudny i kosztowny”- powiedział Serhij Labaziuk.
Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubakow poinformował, że w trzech portach Morza Czarnego: Odessie, Czarnomorsku, jest ładowanych kolejnych siedem statków, które wywiozą ukraińskie produkty rolne korzystając z „korytarza zbożowego”. Zawiozą one ziarno, kukurydzę i olej słonecznikowy do Francji, Sudanu, Turcji i Holandii. W końcu lipca ukraińskie porty zostały odblokowane na mocy porozumienia zawartego przez Kijów i Moskwę, przy współudziale Turcji i ONZ.

PARTNERZY