Kongres USA zbada sprawę inwigilacji deputowanych przez administrację Donalda Trumpa

13 czerwca 2021

Spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi zapowiedziała w niedzielę, że Kongres USA zbada działania ministerstwa sprawiedliwości w administracji byłego prezydenta Donalda Trumpa wobec polityków Partii Demokratycznej, w tym kwestię pozyskania ich danych telekomunikacyjnych.

 

 

„Ministerstwo sprawiedliwości zachowywało się w sposób zbójecki podczas rządów prezydenta Trumpa w wielu aspektach. To jest po prostu kolejna manifestacja tej zbójeckiej działalności” – powiedziała Pelosi w wywiadzie dla telewizji CNN. Skomentowała w ten sposób doniesienia, że resort uzyskał od koncernu Apple rejestr połączeń i danych komórkowych dwóch prominentnych kongresmenów Partii Demokratycznej: szefa komisji ds. wywiadu Adama Schiffa i jego zastępcy Erica Swalwella oraz ich współpracowników i rodzin. Dane pozyskano w ramach śledztwa w sprawie przecieków z komisji, jednak dochodzenie umorzono z braku dowodów. Według Schiffa była to próba inwigilacji, by szukać haków na prominentnych krytyków Trumpa.

Pelosi zapowiedziała, że Kongres ma zamiar przesłuchać w tej sprawie byłych prokuratorów generalnych, Jeffa Sessionsa i Williama Barra, ale nie odpowiedziała wprost na pytanie, czy zostaną oni do tego prawnie zmuszeni. Wcześniej obecne władze resortu sprawiedliwości zapowiedziały, że przeprowadzą wewnętrzne dochodzenie w tej sprawie. Ministerstwo obiecało też, że nie będzie już usiłować pozyskiwać informacji od dziennikarzy na temat ich źródeł m.in. w śledztwach dotyczących przecieków. Billingów żądano m.in. od dziennikarzy „New York Timesa” i CNN. Starania te zapoczątkowano podczas rządów Trumpa, ale były dotąd kontynuowane przez nową administrację.

PARTNERZY