Kraje NATO zgodnie uznały Rosję za wroga a Chiny za zagrożenie bezpieczeństwa Sojuszu

14 czerwca 2021

NATO będzie się reformować. Decyzję w tej sprawie podjęli przywódcy krajów Sojuszu na zakończonym właśnie w Brukseli szczycie, a poinformował o tym sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Pakiet “NATO 2030” ma dostosować Sojusz do zmian na świecie, ale także dać odpór rosnącemu znaczeniu Rosji i Chin. Kraje NATO zgodnie uznały Rosję za wroga, a Chiny za zagrożenie bezpieczeństwa Sojuszu.

 

Plan reform zakłada, że kraje NATO będą konsultować się ze sobą nie tylko w sprawach wojskowych, ale także w dyplomatycznych, gospodarczych, technologicznych i we wszystkich innych, które wpływają na bezpieczeństwo. Sojusz podejmie także bliższą współpracę z demokratycznymi krajami partnerskimi, w tym z Japonią, Australią i Nową Zelandią. Sojusz zwiększy również liczbę szkoleń na Ukrainie i w Gruzji oraz w Iraku i Jordanii. Nawiąże także współpracę z państwami Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki, by stać się wiodącą siłą dyplomatyczną w świecie. Sojusz będzie też pracował nad nowymi technologiami, zarówno wojskowymi jak i cywilnymi. Politycy zdecydowali o powstaniu specjalnego akceleratora innowacyjności, a także o utworzeniu funduszu na innowacje i o większej niż dotąd współpracy ze start-upami.

Przywódcy państw NATO zdecydowali też o wzmacnianiu strategii obrony i odstraszania oraz o wspólnej ochronie kluczowej infrastruktury w poszczególnych krajach. Po raz pierwszy w historii Sojusz zajmie się też walką ze zmianami klimatycznymi. Kraje członkowskie będą systematycznie sprawdzać wpływ działań wojska na kwestie środowiskowe. Przywódcy krajów NATO mieli też na szczycie zadeklarować znaczące obniżenie emisji CO2 przez żołnierzy do 2050 roku. Specjalne centrum NATO zajmujące się ekologią powstanie w Kanadzie. Plan “NATO 2030” zakłada podniesienie składek członkowskich tak, aby zwiększyć wszystkie trzy istniejące budżety organizacji. Na razie jednak jest to pomysł ogólny, bo część krajów członkowskich podchodzi do propozycji sceptycznie. Do następnego szczytu w 2022 roku ma też powstać projekt nowej koncepcji strategicznej NATO. Dotychczasowy pochodzi z roku 2010 i zdaniem władz Sojuszu nie przystaje do obecnej rzeczywistości.

PARTNERZY