Legislatura Illinois zatwierdziła nową ustawę ograniczającą współpracę policji z federalnymi służbami imigracyjnymi

7 czerwca 2021

Legislatura Illinois zatwierdziła nową ustawę imigracyjną. Przewiduje ona zamknięcie na terenie stanu wszystkich ośrodków w których przetrzymywani są nieudokumentowani imigranci. Ponadto ustawa ogranicza współpracę lokalnej policji i organów ścigania z federalnymi służbami imigracyjnymi. Ustawa czeka na podpis gubernatora J.B. Pritzkera.

 

Zgodnie z dokumentem znanym jako Illinois Way Forward Act, władze miast i powiatów będą miały zakaz zawierania umów z federalnymi agencjami imigracyjnymi oraz celnymi na przetrzymywanie w aresztach i więzieniach osób bez stałego pobytu w USA. Illinois już ograniczyło możliwości prywatnych więzień na przetrzymywanie nieudokumentowanych imigrantów, przekazanych przez policję imigracyjną (ICE). Jeżeli gubernator Pritzker podpisze ustawę to od 1 stycznia 2022 w naszym stanie nie będzie już ośrodków detencyjnych ICE.

Nowe przepisy ograniczą również współpracę policji na terenie Illinois z federalną policją imigracyjną. Funkcjonariusze lokalnych agencji bezpieczeństwa nie będą mogli pytać zatrzymanych o status imigracyjny. Policja miałaby także zakaz przekazywania podejrzanych do ośrodków ICE i współpracy ze służbami  imigracyjnymi podczas nalotów deportacyjnych i innych działań egzekucyjnych bez nakazu sądu federalnego. Związek Zawodowy Policji Illinois sprzeciwia się zapisom nowej ustawy imigracyjnej. Przewodniczący związku, Chris Southland powiedział, że lokalne organy ścigania powinny pomagać federalnej służbie imigracyjnej w zatrzymywaniu wszystkich osób z przeszłością kryminalną zwłaszcza bez legalnego pobytu w Stanach Zjednoczonych

PARTNERZY