LKE/LE: Legia w fazie pucharowej! Raków odpadł!

14 grudnia 2023

Legia Warszawa awansowała do fazy pucharowej piłkarskiej Conference League. Przepustkę legioniści zapewnili sobie wygrywając w ostatniej kolejce fazy grupowej z holenderskim AZ Alkmaar 2:0 (1:0). W 34. minucie trafił Yuri Ribeiro, w 81. minucie rezerwowy – Blaž Kramer. Przy obu golach efektownymi asystami popisał się Josue. Wicemistrzowie Polski zajęli drugie miejsce w grupie E (12 pkt) – za pewną już wcześniej awansu Aston Villą (13 pkt), która w czwartek nieoczekiwanie zremisowała na wyjeździe ze Zrinjskim Mostar 1:1 (0:0). W zespole z Birmingham 69 minut rozegrał Matty Cash. Z pucharami pożegnały się AZ (6 pkt) i Zrinjski (4 pkt). Legia czeka teraz na poniedziałkowe losowanie, które wyłoni jej rywala w pierwszej rundzie fazy play-off. Zwycięzca tego dwumeczu, który odbędzie się w drugiej połowie lutego, awansuje do 1/8 finału Conference League.

Piłkarze Rakowa Częstochowa pożegnali się z europejskimi pucharami. W ostatniej kolejce fazy grupowej Ligi Europy, mistrzowie Polski przegrali w Sosnowcu z Atalantą Bergamo 0:4 (0:2). Dwa gole strzelił Luis Muriel (14. i 73. min), a po jednej bramce dorzucili Giovanni Bonfanti (26.) i Charles De Ketelaere (90+2.). Raków nawet mimo porażki mógł zająć 3. miejsce w grupie D – gorszy wynik musiałby jednak uzyskać Sturm Graz, który przegrał w Lizbonie ze Sportingiem, ale „tylko” 0:3 (0:1). Do fazy pucharowej Ligi Europy awansowały Atalanta (11 pkt) i Sporting (8 pkt), do Conference League przechodzi Sturm (4 pkt). Raków zajął ostatnie miejsce (4 pkt).