Mariusz Błaszczak zastąpił Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku wicepremiera

22 czerwca 2022

Prezydent Andrzej Duda powołał Mariusza Błaszczaka na urząd wicepremiera. Minister obrony narodowej zastąpił wicepremiera, szefa Komitetu do spraw bezpieczeństwa Jarosława Kaczyńskiego.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda podkreślił, że minister Mariusz Błaszczak jest osobą o dużym doświadczeniu w dziedzinie bezpieczeństwa. „Pod tą propozycją podpisywałem się od samego początku. Mało jest dzisiaj w łonie Zjednoczonej Prawicy osób o takim doświadczeniu w dziedzinie bezpieczeństwa” – zaznaczył prezydent. Andrzej Duda podziękował również prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu za jego działalność w rządzie. Podczas uroczystości mówił o znaczeniu odbywających się w ostatnich miesiącach dyskusji dotyczących Ukrainy. „Udało nam się osiągnąć efekty, które z całą pewnością zbudowały autorytet Rzeczypospolitej Polskiej” – podkreślił. „Dziękuję panu premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, bo przez cały ten czas, kiedy pełnił urząd, spotykaliśmy się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego i omawialiśmy kwestie naszych działań w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Jego głos i doświadczenie oraz autorytet w środowisku osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Polski odegrały niebagatelną rolę. Bardzo, bardzo dziękuję za te dobre wybory” – mówił prezydent. Wicepremier Mariusz Błaszczak powiedział, że jego działania – zarówno obecne, jak i przyszłe – są skoncentrowane na rozwoju Wojska Polskiego. Szef MON przekazał na konferencji prasowej po uroczystości w Pałacu Prezydenckim, że jego celem jest znaczące zwiększenie wydatków na modernizację sił zbrojnych. „Rozwój Wojska Polskiego może być przeprowadzany wówczas, kiedy mamy fundament finansowy, a jest nim ustawa o obronie ojczyzny. Minimum 3 procent PKB przeznaczymy na obronność w przyszłym roku; w bieżącym – 2,4 procent. Uzgodniliśmy również plan finansowy funduszu wsparcia Sił Zbrojnych. W tym roku będzie to 20 miliardów złotych, a w przyszłym – 49 miliardów” – poinformował wicepremier. Zdaniem Mariusza Błaszczaka przesmyk suwalski jest dostatecznie chroniony. Chodzi o obszar naszego kraju znajdujący się między obwodem kaliningradzkim a Białorusią. Wąski pas w okolicach Suwałk, Augustowa i Sejn łączy państwa bałtyckie z krajami NATO. Szef MON podkreślił na konferencji prasowej, że przesmyk suwalski jest chroniony także przez NATO – dzięki stacjonowaniu wojsk sojuszniczych oraz poprzez rozbudowę jednostek tworzących 16. Dywizję Zmechanizowaną. Ważnym elementem budowy systemu bezpieczeństwa i odporności w obszarze przesmyku suwalskiego jest również współpraca z Litwą. Minister obrony narodowej pełni swoją funkcję od 2018 roku. Wcześniej kierował także resortem spraw wewnętrznych i administracji.
Podczas dzisiejszej uroczystości w Pałacu Prezydenckim powołani na funkcję członków rady ministrów zostali też Zbigniew Hoffman, Agnieszka Ścigaj i Włodzimierz Tomaszewski.

PARTNERZY