Media: Pogarsza się stan zdrowia Andżeliki Borys, przetrzymywanej w białoruskim więzieniu

30 czerwca 2021

Mija 100 dni od zatrzymania przez białoruskie władze Andżeliki Borys. Prezes Związku Polaków na Białorusi jest przetrzymywana w wieloosobowej celi aresztu w Żodzina. Według telewizji „Biełsat” stan zdrowia Andżeliki Borys uległ pogorszeniu.

 

Doszło do zaostrzenia niepokojących objawów związanych z wcześniej leczoną chorobą. Ma także poważne problemy z zębami. Dyrektor telewizji Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy nawiązując do stanu zdrowia napisała w sieci społecznościowej, ze Andżelika Borys ostatecznie miała zgodzić się na wyjazd z Białorusi do Polski, Jednak białoruskie władze wstrzymały go, starając się w ten sposób szantażować Andrzeja Poczobuta, polskiego działacza i dziennikarza, który również jest przetrzymywany w areszcie. Media informowały wcześniej, że nie zgodził się on na wyjazd z Białorusi. Jan Roman, dziennikarz z Grodna współpracujący z TVP Polonia powiedział Polskiemu Radiu, że z aresztu w Żodzina, gdzie przebywają Andżelika Borys i Andrzej Poczobut docierają bardzo skromne informacje o ich zdrowiu i sytuacji. „Przede wszystkim jest to związane z tym, że adwokaci nie mają prawa przekazywać zbyt wielu informacji. Mediom w ogóle nic nie mówią”- powiedział Jan Roman.
Andżelice Borys i Andrzejowi Poczobutowi postawiono zarzut podżegania do nienawiści na tle narodowościowym w związku z upamiętnianiem żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Grozi za to kara do 12 lat więzienia.

PARTNERZY