Michał Dworczyk o ataku hakerskim na konto mailowe: Część informacji została spreparowana

11 czerwca 2021

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk napisał, że część ujawnionych informacji i rzekomych maili została spreparowana. W oświadczeniu opublikowanym na Twitterze odniósł się do wiadomości publikowanych na rosyjskiej platformie Telegram, wykradzionych w wyniku ataku hakerskiego na jego konta mailowe i konta w mediach społecznościowych.

 

Minister Michał Dworczyk ponownie podkreślił, że nie używał zaatakowanych kont do przesyłania jakichkolwiek informacji, które mogłyby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Jednocześnie zaznaczył, że intencją ataku było podważanie zaufania do niego i innych osób pełniących funkcje publiczne. „Podobne ataki hakerskie mają niestety miejsce na całym świecie, dotyczą osób publicznych, a ich wspólnym celem jest szerzenie dezinformacji między innymi przez zestawienie informacji prawdziwych z fałszywymi, wręcz celowo preparowanymi na potrzeby tego typu działań” – czytamy w oświadczeniu szefa KPRM. Michał Dworczyk dodał, że według jego wiedzy nadal prowadzone są ataki na konta jego rodziny w różnych kanałach komunikacji. „Do czasu pełnego wyjaśnienia skali tego ataku oraz jego źródeł odnoszenie się do poszczególnych wiadomości zamieszczanych na platformie Telegram jest poważnym błędem, bo należy założyć, że celem prowadzonych wrogich działań jest między innymi zaangażowanie adresatów bądź nadawców wykradzionych informacji do potwierdzania lub zaprzeczania ich prawdziwości” – czytamy w oświadczeniu.

Minister Michał Dworczyk wyraził również ubolewanie, że poprzez atak hakerski ujawnione mogą zostać informacje zawarte w prowadzonej z nim korespondencji. Do ataku na skrzynkę mailową szefa KPRM i jego żony doszło we wtorek. Minister wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że na zaatakowanej skrzynce mailowej nie znajdowały się informacje, „które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny”. Sprawa badana jest przez odpowiednie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa.

PARTNERZY