Minister edukacji, Przemysław Czarnek dementuje informacje o braku nauczycieli

11 sierpnia 2022

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zdementował informacje o kryzysie na rynku pracy nauczycieli. Szef resortu edukacji podczas konferencji prasowej przedstawił dane, które świadczą o tym, że liczba wakatów nauczycielskich jest podobna do tej sprzed roku.

Przemysław Czarnek poinformował, że w szkołach jest od półtora do dwóch procent wakatów. „Mamy niecałe 13 400 wakatów, według danych na 8 sierpnia, na 700 tysięcy nauczycieli w Polsce. To jest normalny ruch kadrowy, który się odbywa dokładnie o tej porze roku. Niektórzy przechodzą na emerytury, niektórzy przechodzą na świadczenia kompensacyjne, niektórzy zmieniają pracę. A do końca sierpnia jest nabór na nowe stanowiska pracy” – dodał Przemysław Czarnek.
Szef resortu edukacji powiedział, że od nowego roku szkolnego nauczyciel rozpoczynający pracę w zawodzie może liczyć na wyższe zarobki. „Od 1 września 2022 średnie wynagrodzenie nauczyciela początkowego będzie wynosiło 4 432,15 złotych i to jest wzrost wynagrodzenia o 20 procent – o 738,69 złotych” – powiedział minister. Przemysław Czarnek przypomniał, że rząd przeznaczył 520 milionów złotych na dodatkowe 18 tysięcy nowych etatów dla specjalistów – psychologów, logopedów i pedagogów – którzy pomogą uczniom w walce ze skutkami zdalnego nauczania. 14 tysięcy etatów jest już obsadzonych.

PARTNERZY