Minister Jacek Sasin: Strona czeska deklaruje chęć polubownego zakończenia negocjacji ws. kopalni Turów

22 czerwca 2021

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że strona czeska deklaruje chęć polubownego zakończenia negocjacji w sprawie kopalni Turów. W kolejnej turze negocjacji weźmie udział minister klimatu Michał Kurtyka oraz wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń odpowiedzialny za górnictwo i energetykę.

 

Wicepremier Jacek Sasin zapewnił, że w kwestii Turowa Polsce zależy, by rozwiązać ten spór i polska delegacja jest otwarta na oczekiwania Czechów. Z kolei strona czeska deklaruje gotowość wycofania skargi z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej po zawarciu porozumienia. „Jesteśmy otwarci na oczekiwania strony czeskiej zarówno dotyczące finansowego udziału Polski w zabezpieczeniu, czy w inwestycjach, które będą zabezpieczały środowisko po stronie czeskiej, jak i po stronie polskiej” – zadeklarował wicepremier Jacek Sasin. Ubiegłotygodniowe rokowania w sprawie kopalni Turów, prowadzone przez rządową delegację w Pradze, nie przyniosły rozwiązania. Obie strony przedstawiły propozycje rozwiązań, które wymagają dogłębnej analizy. Czesi zadeklarowali wycofanie skargi z TSUE, po spełnieniu ich warunków przez Polskę. Zapewniali również, że ich intencją nie jest zatrzymanie pracy w kopalni Turów.

W lutym czeskie władze skierowały do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę związaną z kopalnią Turów. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża dostępowi do wody i powoduje poważne skutki środowiskowe. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku. Polski rząd oświadczył jednocześnie, że wydobycie w kopalni Turów nie zostanie wstrzymane i rozpoczął negocjacje ze stroną czeską.

PARTNERZY