NATO i UE zajmują się sprawą cyberataków w Polsce

19 czerwca 2021

NATO i Unia Europejska zajmują się sprawą cyberataków w Polsce. W przyszłym tygodniu możliwe jest spotkanie ambasadorów Sojuszu Północnoatlantyckiego w tej sprawie.

 

Informacja o atakach, których ofiarami są polscy urzędnicy trafiła też do europejskiego zespołu reagowania na incydenty komputerowe w unijnych instytucjach i agencjach. Eksperci NATO współpracują z Polakami w tej sprawie. Badane są źródła pochodzenia cyberataku. Kwatera główna podkreśla, że oferuje wszelką pomoc sojusznikom w reagowaniu na zagrożenia cybernetyczne. Ta sprawa będzie też jednym z tematów poniedziałkowego spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu.

Polska swoją dokumentację dotyczącą ataków przekazała krajom członkowskim, Komisji Europejskiej, unijnemu korpusowi dyplomatycznemu i sojusznikom w NATO. Brukselska korespondentka Polskiego Radia widziała dokument, z którego wynika, że infrastruktura i modus operandi są charakterystyczne dla hakerów sponsorowanych przez Rosję. Wspomniane są operacje grupy „Ghostwriter” działającej na zlecenie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Akcja dezinformacyjna odbywa się zgodnie ze strategią – „Hack, Leak, Falsify, Publish and Disturb, czyli polega na ataku hakerskim, przejmowaniu informacji, fałszowaniu, publikowaniu i wywoływaniu niepokoju.

PARTNERZY