Netanjahu miał zlecić niszczenie dokumentów przed przybyciem nowego premiera Izraela

17 czerwca 2021

Dokumenty w kancelarii premiera zostały w niedzielę nielegalnie zniszczone przed przybyciem nowego premiera, Naftalego Beneta – informuje w czwartek na swoich stronach izraelski „Haarec”. Urzędnicy mieli przekazać dziennikowi, że zniszczenie zlecił ustępujący szef rządu Benjamin Netanjahu.

 

 

Benet został w niedzielę zaprzysiężony na nowego szefa rządu, odsuwając tym samym od władzy rządzącego od 12 lat Netanjahu. Według źródeł gazety, dokumenty przechowywane były w sejfach w pokojach, w których przebywa zazwyczaj premier i jego doradcy. Sejfy te zawierają terminarze ważniejszych pracowników, materiały związane z ich bieżącą pracą i inne pisma. Nie wiadomo, które dokumenty zostały zniszczone, jednak – jak podkreśla „Haarec” – zgodnie z przepisami o służbie cywilnej jest to zabronione. Dotyczy to również materiałów osobistych urzędników, np. używanych przez nich terminarzy.

Część dokumentów z sejfów, zgodnie z wymogami prawa, została przeniesiona do archiwum kancelarii premiera. Netanjahu zaprzeczył tym doniesieniom. „Skończone kłamstwo, nic takiego nie miało miejsca” – cytuje jego odpowiedź „Haarec”. Kancelaria premiera twierdzi, że nie wiedziała o sprawie. „Na koniec mojej kadencji nie zniszczyłem ani jednego świstka” – przekazał dziennikowi były premier Izraela, Ehud Olmert, który zajmował to stanowisko przed Netanjahu, czyli w latach 2006-2009. „Nie pamiętam żadnego dokumentu, który zniszczyliśmy w kancelarii,  nie przyszło nam do głowy, żeby czegokolwiek dotykać” – podkreślił.

 

Joanna Baczała (PAP)

PARTNERZY