Polscy żołnierze wracają z Afganistanu

25 czerwca 2021

Polscy żołnierze rozpoczęli powrót z Afganistanu. Według prezydenta Andrzeja Dudy, minionej nocy do kraju miała wrócić pierwsza grupa żołnierzy.

 

Polacy wchodzą w skład misji NATO i podobnie jak cały Sojusz mają ostatecznie opuścić Afganistan do 11 września. Tym samym zakończy się trwająca dwie dekady obecność obcych wojsk w tym kraju. Zagraniczne wojska pojawiły się w Afganistanie zaraz po obaleniu przez USA władzy talibów w 2001 roku. Polacy najpierw wysłali na miejsce niewielką grupę saperów, a w 2007 roku weszli w skład największej jak dotąd misji NATO. W sumie przez Afganistan przewinęło się około 30 tysięcy Polaków. 44 żołnierzy zginęło.

Ambasador Afganistanu w Warszawie Tahir Qadiry mówił niedawno, że po wyjeździe żołnierzy jego kraj nadal będzie współpracował z Zachodem, w tym z Polską, choć w inny sposób. “To nowy rozdział współpracy z naszymi międzynarodowymi partnerami, którzy nadal będą wspierać finansowo afgańskie wojsko i policję. To także nowy rozdział politycznego wspierania Afganistanu przez Zachód. Mamy przecież wspólne cele, bo razem walczymy z międzynarodowym terroryzmem. Nadal pozostaną też wspólne wyzwania jak przemyt narkotyków, przestępczość czy nielegalna migracja” – powiedział.

Dwa tygodnie temu w Warszawie gościł wiceminister spraw zagranicznych Afganistanu. Polityk rozmawiał z polskimi władzami o możliwej współpracy gospodarczej, kulturalnej i w kwestiach bezpieczeństwa. W Afganistanie tymczasem rosną obawy o przyszłość. Eksperci nie wykluczają, że po wyjeździe obcych wojsk talibowie mogą spróbować siłą przejąć władzę. W ostatnich tygodniach w kraju znacząco wzrósł poziom przemocy, a rebelianci przejmują kontrolę nad kolejnymi dystryktami. Niedawno wygnali rządowe siły z jednego z posterunków na granicy z Tadżykistanem.

PARTNERZY