Polski rząd przyjął projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień

27 lipca 2021

Rząd przyjął projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych – poinformowało ministerstwo zdrowia. Dzięki funduszowi pacjenci będą mogli uzyskać odszkodowanie w przypadku wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych.

 

Według przygotowanego przez resort zdrowia projektu decyzje o odszkodowaniach będzie podejmował Rzecznik Praw Pacjenta w ciągu maksymalnie 60 dni.
Wysokość świadczenia będzie uzależniona przede wszystkim od czasu hospitalizacji. Minimalna kwota świadczenia kompensacyjnego wyniesie 10 tysięcy złotych w przypadku hospitalizacji od 14 do 30 dni. Maksymalnie świadczenie wyniesie 100 tysięcy złotych, gdy hospitalizacja potrwa powyżej 120 dni. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego wymagającego obserwacji w szpitalu będzie można ubiegać się o trzy tysiące złotych. Świadczenia będą wypłacane w przypadku objawów, które wystąpiły w wyniku szczepień wykonanych po 26 grudnia 2020 roku, w przypadku szczepień przeciw COVID-19, czyli tych, które wystąpiły jeszcze przed wejściem w życie przepisów, oraz pozostałych szczepień przeprowadzonych od 1 stycznia 2022 roku.

Fundusz będzie finansowany z wpłat dokonywanych przez firmy farmaceutyczne i hurtownie, które zawarły ze Skarbem Państwa umowę na dostawę szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych realizowanych w ramach programu szczepień ochronnych. W przypadku szczepionek kupionych za pośrednictwem Komisji Europejskiej źródłem finansowania będzie fundusz przeciwdziałania COVID-19.

PARTNERZY

single.php