Polski rząd rozważa obowiązkowe szczepienie przeciw COVID-19 personelu medycznego

28 lipca 2021

Rząd poważnie rozważa wprowadzenie obowiązku szczepień na COVID-19 dla pracowników służby zdrowia. Rzecznik rządu Piotr Müller zastrzegł jednak, że to jedyna grupa, wobec której możliwy jest taki wymóg.

 

„Też musimy brać pod uwagę to, że tam poziom zaszczepienia jest bardzo wysoki. Wśród lekarzy to grubo ponad 90 procent. Więc ten efekt szczepień w tej grupie nie jest aż tak bardzo wymierny w stosunku do całej populacji. To jest jedyna grupa, którą w tej chwili rozważamy, jeżeli chodzi o taki obowiązek” – powiedział rzecznik rządu. Minister Piotr Müller dodał, że za kilka dni przedstawione zostaną kolejne zachęty do szczepień. Rzecznik rządu podkreślał, że już samo uchronienie się przed potencjalną czwartą falą pandemii powinno być taką zachętą. Jak zaznaczył, w przypadku wzrostu liczby zakażeń zostaną wprowadzone zaostrzone limity osób przebywających w danych miejscach a te ograniczenia dotyczą niezaszczepionych.

„Możemy się spodziewać tego, że jeżeliby czwarta fala pojawiła się jesienią, co niestety jest prawdopodobne, to te limity będą w jakiś sposób modyfikowane. Oznacza to, że osoby zaszczepione de facto będą miały łatwiejszą możliwość korzystania z pewnych usług, z pewnych miejsc, ponieważ te limity osób niezaszczepionych będą stosunkowo niskie i siłą rzeczy będzie opłacało się – w sensie dosłownym – skorzystać z tej szczepionki. Przede wszystkim opłaca się z niej skorzystać, dlatego że to jest ochrona przed ciężką chorobą” – mówił. Rzecznik rządu dodał, że ponad 17 milionów zaszczepionych osób już pozwala sądzić, że skala zachorowań będzie w pewnym stopniu ograniczona.

PARTNERZY