Powódź powodem ewakuacji z parku Yellowstone

16 czerwca 2022

Niemal 90 osób zostało ewakuowanych z parku Yellowstone wskutek powodzi, które nawiedziły ten region po ulewnych deszczach i gwałtownych roztopach. Do transportu turystów z odciętych przez wodę rejonów użyto helikopterów Gwardii Narodowej.

Akcja poszukiwawczo-ratownicza jest prowadzona na wniosek lokalnych władz, które zwróciły się do Gwardii Narodowej stanu Montana o udzielenie pomocy turystom odwiedzającym Yellowstone, najstarszy park narodowy w Stanach Zjednoczonych. Szalejące w tym regonie powodzie uszkodziły wiele dróg i zniszczyły mosty uniemożliwiając wielu turystom samodzielne opuszczenie parku, który pozostanie prawdopodobnie zamknięty do końca roku. Gubernator Montany Greg Gianforte ogłosił stan klęski żywiołowej na terenie całego stanu i zapowiedział udzielenie pomocy wszystkim poszkodowanym przez żywioł.
Według Krajowej Służby Meteorologicznej USA poziom wody w rzece Yellowstone osiągnął wysokość ponad 4 metrów i znacznie przekroczył rekordowy stan 3,5 metra sprzed ponad stu lat. Park Yellowstone ma powierzchnię ponad 906 tysięcy hektarów. Rocznie odwiedza do około 4 milionów turystów.

PARTNERZY