Premier Mateusz Morawiecki zapowiada dalsze znoszenie restrykcji

10 czerwca 2021

Od 13 czerwca i od 26 czerwca wprowadzane jest dalsze luzowanie obostrzeń, w tym drugim terminie na całe wakacje – poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Podczas konferencji prasowej premier mówił, że coraz więcej osób przyjmuje drugą dawkę szczepień, a łączna liczba szczepień to ponad 23 miliony, z czego „14 milionów osób zaszczepionych albo jedną, albo dwoma dawkami”.

 

Premier podkreślał, że obecna infrastruktura związana ze szczepieniami umożliwia dokonanie dużo większej liczby szczepień, niż się na nie zgłasza obywateli. „Już od 13 czerwca chcemy wprowadzić zmiany, a od 26 czerwca kolejne zmiany, które będą obowiązywały przez okres wakacji, czyli cały lipiec i sierpień” – poinformował szef rządu. Ostateczne pozbywanie się wszystkich obostrzeń, dodał, będzie uzależnione od liczby osób zaszczepionych. „W najbliższych dniach otworzymy Stadion Narodowy dla strefy kibica, bo rozpoczynają się Mistrzostwa Europy, których Polska jest częścią, oby jak najdłużej” – powiedział premier. „Chcemy wspólnie móc się cieszyć utrzymując dyscyplinę sanitarną, ale strefa kibica na stadionie narodowym będzie otwarta” – dodał.

Od 13 czerwca otwarte zostaną strefy gastronomiczne m,in. w kinach i teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki. Ponadto od tego dnia w kościołach będzie mogło być zajętych 50 procent miejsc, nie licząc osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.  Kolejne zmiany w restrykcjach wejdą w życie 26 czerwca i mają obowiązywać do końca wakacji. Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. Od tego dnia pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po przyjęciu szczepionki. Do wszystkich limitów, które zostają wprowadzone, nie będą liczyły się osoby w pełni zaszczepione.
Od 26 czerwca w hotelach i obiektach wypoczynkowych obłożenie będzie mogło wynosić 75 procent. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia. Wtedy też w kinach i teatrach zacznie obowiązywać limit 75-procentowe obłożenie na sali i widowni. Także w restauracjach obłożenie stolików będzie wynosić 75 procent. W świątyniach będzie mogło być zajętych 75 procent miejsc. Na dyskotekę wejdzie maksymalnie 150 osób. Bez zmian pozostanie przepis dotyczący imprez rodzinnych, czy zgromadzeń – limit będzie wynosił 150 osób.

Na wydarzeniach sportowych i koncertach na obiektach sportowych limit będzie wynosił 50 procent miejsc. Z kolei limit w wesołych miasteczkach wzrośnie do 75 procent. W siłowniach, klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, na targach, konferencjach, wystawach i salach zabaw obowiązywał będzie limit 1 osoby na 10 metrów kwadratowych. W transporcie będzie mogło być 100-procentowe obłożenie. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos. Dodatkowo w najbliższym czasie na warszawskim Stadionie Narodowym otwarta zostanie strefa kibica.

PARTNERZY