DCT Gdańsk zbuduje terminal Baltic Hub 3 na Zatoce Gdańskiej. Spółka zalądowi wydzierżawiony obszar wodny, co ma zwiększyć o jedną trzecią możliwości przeładunkowe Portu Gdańsk. Inwestycja warta 2 miliardy złotych ma być gotowa w 2024 roku.
Obecny na ogłoszeniu inwestycji premier Mateusz Morawiecki mówił, że jest to „uporządkowany proces rozbudowy hubu transportowo-logistycznego na północy Polski”. Dodał, że korzyści z tego płynące są oczywiste. „Towar, który wpływa tutaj jednocześnie jest tutaj oclony, część tego cła zostaje w budżecie Polski” – powiedział. Dodawał, że w Polsce zostaje też część podatków od zysków firm. Szef rządu zaznaczył, że rozbudowa portu jest dużą szansą dla Polski, rozwijającej swe sieci transportowe. Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podkreślał, że ubiegłoroczny wynik 100 milionów przeładowanych ton w polskich portach ugruntował pozycję naszego kraju w transporcie morskim. Jak dodał, tegoroczny wynik znacznie przekroczy 100 milionów ton. „Tworzenie wielkiego hubu, a przede wszystkim przekierowanie tych strumieni ładunkowych do polskich portów to wyzwanie dla nas, jak również podniesienie wielkości przeładunków do 150 mln ton. To wszystko dzisiaj staje się realne” – mówił Marek Gróbarczyk.
W terminal DCT Gdańsk trzy lata temu zainwestował wraz ze swoimi partnerami Polski Fundusz Rozwoju. Jego prezes Paweł Borys mówił, że już teraz Port Gdańsk to największy hub kontenerowy na Bałtyku i 15. w Europie. „Nasze aspiracje są znacznie większe. Dzisiejszą inwestycją chcemy o ponad 1/3 zwiększyć możliwości przeładunkowe terminala DCT z niecałych 3 mln TEU do ponad 4,5 mln. A co ważniejsze chcemy umożliwić, aby na tym terminalu były obsługiwane największe statki pływające po morzach o zdolności przeładunkowej ponad 18 tysięcy TEU” – powiedział prezes PFR. Prezes Portu Gdańsk Łukasz Greinke zapewnił, że spółka ma dalekosiężne cele. „Chcemy być numerem 1 na Bałtyku i na pewno w pierwszej dziesiątce wśród największych portów europejskich. To jest do zrobienia. To wymaga jeszcze bardzo dużo ciężkiej pracy z naszej strony. Przede wszystkim chodzi o nadrobienie tego długu infrastrukturalnego, z którym się borykamy w naszym porcie. Ale to już się dzieje, inwestycje trwają” – mówił prezes Łukasz Greinke. Rozbudowa Portu Gdańsk ma też aspekt geograficzny. Terminal Baltic Hub 3 powiększy terytorium Polski o 36 hektarów.