Premier Morawiecki: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym Polski

9 czerwca 2021

Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas widekonferencji z przedstawicielami niemieckiego biznesu. Zdaniem szefa polskiego rządu modelowym przykładem udanej współpracy służy działalność małych i średnich firm.

 

Spotkanie z polskim premierem zorganizowała Komisja Niemieckiej Gospodarki do spraw Wschodu. Jej przewodniczący Oliver Hermes zaznaczył, że „Polska jest dziś dla niemieckiej gospodarki tym, co Robert Lewandowski dla Bundesligi”. „Z Polską łączy nas przekonanie o konieczności swobodnej gospodarki rynkowej i dyscypliny fiskalnej” – oświadczył. Premier Morawiecki wspominał z kolei o rosnącym odsetku polskich podmiotów gospodarczych w Niemczech. „Polska jest czwartym największym eksporterem dla Niemiec. Teraz walczymy o podium” – powiedział.

Szef polskiego rządu przekonywał, że Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski. „Trzy ostatnie dekady nieprzerwanego wzrostu naszej gospodarki to także skutek dobrej współpracy z Niemcami. Jej rozwój był napędzany przez niemieckie przedsiębiorstwa” – dodał. Premier Morawiecki przypomniał, że niemieckie inwestycje w Polsce wyniosły w 2019 roku około 40 miliardów euro, a na polskim rynku działa ponad 6 tysięcy firm zza Odry. Jego zdaniem bodaj jedynym obszarem, gdzie odczucia Niemców rozmijają się z przekonaniami Polaków, jest kwestia Nord Stream 2.

Podczas konferencji premier przedstawił także kluczowe projekty Polskiego Ładu. Okazją do zorganizowania spotkania jest zbliżająca się 30. rocznica podpisania przez Polskę i Niemcy Traktatu o dobrym sąsiedztwie.

PARTNERZY