Premier Polski nie obawia się zablokowania unijnych pieniędzy

11 czerwca 2021

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nie spodziewa się by doszło do zablokowania wypłaty unijnych pieniędzy dla Polski w powiązaniu z mechanizmem praworządności. Premier przypomniał, że w grudniu ubiegłego roku na Radzie Europejskiej zostały przyjęte konkluzje określające na jakich zasadach możliwe jest wstrzymanie środków.

 

„Konkluzje są czymś więcej niż prawo wtórne, a czymś tylko nieco niżej w hierarchii prawa europejskiego niż prawo pierwotne. To z kolei oznacza, że te konkluzje są nie tylko politycznymi, ale de facto również prawnie obowiązującymi wytycznymi do realizacji założeń, które wtedy zostały wynegocjowane na najwyższym szczeblu politycznym” – mówił premier. Szef rządu zaznaczył, że gdyby jednak doszło do sytuacji, w której wypłaty byłyby zablokowane projekty zaplanowane w ramach Polskiego Ładu będą realizowane.

„Jesteśmy przygotowani z punktu widzenia montażu linii finansowo kredytowej pod realizację projektów inwestycyjnych z Polskiego Ładu, a w ramach Polskiego Ładu również środków Krajowego Planu Odbudowy i projekty w Polskiego Ładu będą z całą pewnością realizowane niezależnie od kłód, które mogą być rzucane pod nogi naszej polityki gospodarczej” – mówił Mateusz Morawiecki. Parlament Europejski wczoraj przyjął rezolucję w sprawie mechanizmu warunkowości w budżecie Unii Europejskiej. Skrytykował w niej Komisję Europejską za to, że nie uruchomiła procedury określonej w rozporządzeniu w sprawie warunkowości.

PARTNERZY