Prezydenci USA i Rosji wymienili się prezentami: Okulary przeciwsłoneczne dla Putina i zestaw na biurko dla Bidena

16 czerwca 2021

Biały Dom poinformował w środę, że prezydent USA Joe Biden podarował swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Władimirowi Putinowi kryształową statuetkę bizona amerykańskiego oraz parę okularów przeciwsłonecznych – pilotek firmy Randolph USA.

 

 

W komunikacie Białego Domu podkreślono, że bizon jest od 2016 roku oficjalnie „narodowym ssakiem Stanów Zjednoczonych”, dodając że w Rosji trwają wysiłki by odnowić populację europejskiego odpowiednika tego zwierzęcia – żubra. Statuetka bizona jest na wiśniowej podstawie z plakietką upamiętniającą genewskie spotkanie. Drugi z prezentów to specjalnie wykonana para okularów przeciwsłonecznych typu Aviator firmy Randolph USA. Biały Dom zaznaczył, że Randolph od 1978 roku produkuje w stanie Massachusetts okulary dla pilotów myśliwców amerykańskich sił powietrznych, zaopatrując również sojuszników USA w NATO. Takie okulary to równocześnie jeden ze znaków rozpoznawczych Joe Bidena.

 

Podarunkiem od prezydenta Rosji Władimira Putina dla przywódcy USA Joe Bidena wręczonym w Genewie jest zestaw na biurko wykonany w tradycyjnej rosyjskiej technice „chochłoma”, czyli dekorowany ornamentem w barwach czerwieni, zieleni i złota na czarnym tle. Media w Rosji nie opisują tego podarunku bardziej szczegółowo. W zestawach takiej galanterii papierniczej zwykle znajdują się różnego rodzaju organizery na biurko i np. kalendarz. Zestaw, który trafił do Bidena nosi nazwę „Moskwa”.

„Chochłoma” to jeden z najstarszych i najbardziej dekoracyjnych stylów w sztuce ludowej Rosji. Od XVIII wieku w tym stylu wykonywane są przedmioty z drewna – meble, naczynia i akcesoria. Wyrazisty ornament, wykonany ręcznie, składa się z motywów roślinnych: kwiatów, liści i owoców, malowanych swobodnym i szerokim rysunkiem. Przedmioty w stylu „chochłoma” są bardzo popularną pamiątką przywożoną z Rosji przez turystów.

PARTNERZY