Prezydent Andrzej Duda podpisał podwyżki pensji dla premiera, ministrów i marszałków Sejmu i Senatu

30 lipca 2021

Będą podwyżki pensji dla polityków oraz szefów centralnych urzędów i instytucji. Chodzi między innymi o marszałków Sejmu i Senatu, premiera, a także członków rządu i szefów centralnych. Wyższe wynagrodzenia otrzymają również posłowie. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda.

 

Dokument wejdzie w życie 1 sierpnia, a dziś został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Podwyżki w zależności od funkcji wynoszą z reguły po kilka tysięcy złotych brutto. O podpisaniu rozporządzenia prezydent poinformował w rozmowie z Polsat News. Andrzej Duda argumentował, że chodzi o urealnienie pensji osób na kierowniczych stanowiskach w państwie do współczesnych warunków. Zaznaczył, że 1995 roku pensja premiera wynosiła odpowiednik 9 średnich krajowych, a obecnie są to 3 średnie krajowe. „Wszystkie pensje wzrosły, a te stoją, ponad 20 lat” – powiedział prezydent. System wynagradzania osób na kierowniczych stanowiskach państwowych opiera się na mnożniku kwoty bazowej. Zgodnie z tegorocznym budżetem, wynosi ona 1 789,42 złotych brutto.

Według nowego rozporządzenia mnożnik kwoty bazowej wynagrodzenia dla marszałków Sejmu i Senatu oraz premiera wzrośnie z 6,2 do 8,68. Do tego dochodzi podwyżka mnożnika za dodatek funkcyjny – z 2 do 2,8.
Podobnej wysokości podwyżki obejmą też między innymi ministrów, prezesów NIK, IPN, NBP, a także wicemarszałków Sejmu i Senatu, szefów Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Sejmu i Senatu, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Rzecznika Praw Obywatelskich czy przewodniczącego KRRiT. Wyższe pensje dostaną wiceministrowie w randze sekretarzy stanu i podsekretarzy stanu. Ci drudzy obecnie otrzymują wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 4,4 kwoty bazowej i dodatek funkcyjny stanowiący 1,2 tej kwoty. Zatem pensja podsekretarza stanu to nieco ponad 10 tysięcy złotych brutto.

W przypadku osób pełniących tę funkcję rozporządzenie zakłada wzrost mnożnika kwoty bazowej do 7,04 w przypadku wynagrodzenia zasadniczego i do 1,92 w przypadku dodatku funkcyjnego. W efekcie da to łączne zarobki w wysokości nieco ponad 16 tysięcy złotych. Oznacza to, że podsekretarze stanu zyskają na rozporządzeniu około 6 tysięcy złotych brutto. Wyższe pensje dla wiceministrów oznaczają też więcej w portfelach posłów i senatorów. Zgodnie z prawem, otrzymują oni uposażenie w wysokości 80 procent pensji podsekretarzy stanu. Obecnie to 8 tysięcy 16 złotych brutto. Po zmianach będzie to niespełna 13 tysięcy złotych brutto. Do tego dochodzi nieopodatkowana dieta parlamentarna wynosząca 2505 złotych.

PARTNERZY