Prezydent Andrzej Duda: Rosyjska inwazja w Ukrainie to ludobójstwo

11 marca 2022

Uroczystym Zgromadzeniem Narodowym uczczono 23. rocznicę przyjęcia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent Andrzej Duda mówił w swoim wystąpieniu, że uroczyste zgromadzenia posłów i senatorów odbywa się w smutnym czasie – rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 

Prezydent podkreślał, że niczym niesprowokowana inwazja Rosji zszokowała świat, a rosyjskie ataki mają znamiona ludobójstwa. „Od ponad dwóch tygodni armia i naród ukraiński stawiają bohaterski opór najeźdźcom. Nasi sąsiedzi dają całemu światu przykład, czym jest prawdziwa odwaga i umiłowanie naszych wspólnych wartości: wolności, suwerenności i demokracji. Płacą za to najwyższą cenę. Ukraińskie miasta są bombardowane. Giną ludzie, giną cywile. Ogrom nieszczęścia”- podkreślał Andrzej Duda. Prezydent mówił też, że Władimir Putin „wywołując na Ukrainie wojnę odwołał się do imperium zła, o którym mówił Ronald Reagan, były prezydent Stanów Zjednoczonych”. Jak dodał, „Rosja swoją inwazją nawiązała do najgorszych sowiecko – imperialnych wzorców”. Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że Polska i Polacy najlepiej rozumieją postawę walczących niezłomnie z armią rosyjską Ukraińców. „My również wielokrotnie biliśmy się za wolność waszą i naszą..Pamiętamy bohaterstwo Armii Krajowej i Powstańców Warszawskich. Mamy przed oczami zrównanej z ziemią przez nazistowskie Niemcy Warszawy. Dlatego właśnie stąd – z Polski, z Warszawy – płynie do całego wolnego świata apel – nie możemy dopuścić by Rosja podbiła wolną, niepodległą i demokratyczną Ukrainę”- mówił. Według Andrzeja Dudy, każdego dnia Ukraina walcząc z rosyjskim agresorem udowadnia, że zasługuje na członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim. Prezydent powiedział, że „wolny świat ma dziś twarz prezydenta Wołodymyra Zełenskiego”: Dodał, że to Ukraińcy muszą mieć prawo do decyzji, czy po zakończeniu wojny chcą być częścią NATO, czy wybiorą sobie inną drogę do zapewnienia bezpieczeństwa.

Odnosząc się bezpośrednio do 23. rocznicy wstąpienia Polski do NATO Andrzej Duda powiedział, że 12 marca 1999 zakończył się porządek pojałtański, a w dniu, gdy Polska przystąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego, upadł podział świata na strefy wpływów. Zaznaczył, że było to wielkie wydarzenie nie tylko dla Polski, ale również dla Europy i dla świata. Prezydent powiedział, że pierwszym polskim oficerem w NATO był pułkownik Ryszard Kukliński i że zasługi pułkownika Kuklińskiego dla wejścia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego nigdy nie zostaną zapomniane. Andrzej Duda zaznaczył, że kiedy na początku lat 90. mówiono o staraniach Polski o wejściu do NATO wielu uważało to za wezwanie nie do zrealizowania. Prezydent zaznaczył, że w tamtym czasie w Polsce nie brakowało sporów. „A jednak dzięki wspólnemu wysiłkowi całej klasy politycznej wejście Polski do NATO udało się. Udało się wyłączyć to z politycznego sporu i to wielkie dzieło skutecznie przeprowadzić. To także olbrzymi wysiłek wszystkich kolejnych polskich rządów – od prawicy po lewicę. Ogromny wkład polskiej dyplomacji oraz polskiego wojska. Za tę jedność w dążeniu do tego wielkiego celu chciałem wszystkim, którzy się do tego przyczynili z całego serca podziękować”- mówił. Jak przypomniał Andrzej Duda, prezydent Lech Kaczyński zabiegał o przyjęcie Ukrainy i Gruzji do NATO i Unii Europejskiej, a w 2008 roku apelował o to w specjalnym liście. Prezydent Duda podkreślił, że gdyby wtedy posłuchano prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Ukraina byłaby dzisiaj w NATO i historia potoczyłaby się inaczej. W opinii Prezydenta Andrzeja Dudy członkostwa w Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim są podstawą bezpieczeństwa Polski i polską racją stanu. Jak powiedział, dowodzi tego inwazja Rosji na Ukrainę i konsolidacja Zachodu w obliczu realnego zagrożenia ze strony Moskwy. Prezydent Andrzej Duda mówił, że 24 lutego upadły tezy podważające sens członkostwa Polski w UE i NATO. Zaznaczył, że to między innymi Polska ostrzegała Zachód przez rosyjskim imperializmem. Polska została członkiem NATO 12 marca 1999 roku. Na terytorium naszego znajdują się elementy struktury NATO – w Szczecinie, Elblągu, Bydgoszczy i Krakowie.

PARTNERZY