Prezydent Andrzej Duda: Wschodnia część Polski może rozwijać się w sposób zrównoważony

29 czerwca 2021

Lublin jest przykładem tego, że wschodnia część Polski może rozwijać się w sposób zrównoważony – mówił prezydent Andrzej Duda na otwarciu Samorządowego Kongresu Gospodarczego i II Forum Regionów Trójmorza. Wydarzenie odbywa się w stolicy województwa lubelskiego.

 

Prezydent zaznaczył, że we wschodniej części kraju przeprowadzanych jest szereg długo wyczekiwanych inwestycji infrastrukturalnych. „Wreszcie także i na tej ziemi realizowane są duże inwestycje, na które ta część Rzeczypospolitej przez wiele lat czekała, właściwie śmiało można powiedzieć, że przez trzy dziesięciolecia, i ogromnie się cieszę z tego, że to się właśnie dzieje” – mówił Andrzej Duda. Prezydent dodał, że inwestycje na wschodzie kraju, które są w toku, przyczynią się nie tylko do rozwoju regionu, ale mają też znaczenie na szczeblu międzynarodowym. „Za kilka lat to będzie inny świat, to jest krok ogromny naprzód, który będzie potężnym impulsem rozwojowym dla tej ziemi, a tym samym dla naszej części Europy, bo wierzę w to, że te etapy rozwojowe są także – i będą w przyszłości – udziałem naszych partnerów w ramach współpracy trójmorskiej” – mówił prezydent.

W trakcie Forum Regionów Trójmorza w Lublinie podpisano deklarację gospodarczą „Sieć Regionów Trójmorza”. Pod dokumentem podpis złożyli przedstawiciele samorządów Polski, Bułgarii, Słowacji, Litwy, Rumunii i Węgier. Sieć ma stać się formatem bezpośredniej współpracy pomiędzy samorządami dwunastu państw, które tworzą inicjatywę Trójmorza. Celem jej działalności ma być partnerska współpraca w zakresie zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju gospodarczego państw regionu. Inicjatorem powołania sieci gospodarczej państw regionu Trójmorza jest województwo lubelskie. Forum Regionów Trójmorza to projekt zainicjowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w 2018 roku w Rzeszowie. W tym roku drugiej edycji Forum Regionów Trójmorza w Lublinie towarzyszy pierwszy Samorządowy Kongres Gospodarczy. Uczestnikami wydarzenia są przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, sektora nauki i biznesu z 12 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza, przedstawiciele partnerów strategicznych – Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Niemiec, a także regionów partnerskich z Europy Wschodniej. Organizatorami wydarzenia są Samorząd Województwa Lubelskiego, Lubelskie Centrum Konferencyjne oraz Instytut Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego.

PARTNERZY